Oferta miesiąca

Klif

Obrońców Helu 11 Władysławowo 67289

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 100 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 14634

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Surfcasting - łowienie ryb w morzu z plaży

Surfcasting to metoda połowu ryb wprost z morskiego brzSurfcasting - łowienie ryb w morzu z plażyegu, czyli plaży, bez wchodzenia do wody. Morskie ryby często przypływają bardzo blisko brzegu i nie trzeba posyłać zestawu na 150 metrów by się do nich dobrać… Często widywałem na plaży wędkarzy skutecznie łowiących leszcze czy flądry, których zestawy znajdowały się w odległości 50 metrów od brzegu. Można też (szczególnie w sezonie letnim) spróbować wejść na pierwszą rewę, czyli wypłycenie niedaleko brzegu morskiego i stamtąd zarzucić zestaw. Zyskujemy przy tym ładnych parę metrów, a czym dalej poślemy zestaw tym ciekawiej to się może skończyć. :)

Co da się złowić latem wprost z plaży?

Lato to szczególny okres, na który z pewnością czeka każdy, kto choć raz w życiu próbował wędkowania z plaży- surfcastingu. Rybą, którą za dnia najczęściej łowimy podczas lata jest leszcz, „morski baron” – tłusty, wypasiony, o pięknej szmaragdowej barwie. Duży leszcz lubi zjeść sporo „mięsa”, dlatego na haczyk zakładamy trzy, a nawet cztery grube robaki. Leszcz jest rybą płochliwą i nie lubi „udziwnień”. Najskuteczniejsze są zestawy składające się z jak najmniejszej liczby nierzucających się w oczy elementów.

Noc na plaży...

Odmienne upodobania mają ryby, które łowimy w ciepłe letnie nocki, mianowicie wszelkiego rodzaju flądrowate. Płastugi to ryby bardzo ciekawskie. Aby je skutecznie łowić musimy je czymś zainteresować. Kulka fluorescencyjna, odblaskowy listek, pływająca kulka w jaskrawych barwach są niezbędnymi elementami zestawów fladrowych. Płastugi w tym okresie najchętniej biorą na świeży filet ze śledzia, nie pogardzą też tubisem czy pęczkiem smakowitych czerwonych robaków.

A co późnym latem?

Zarówno za dnia jak i w nocy możemy złowić z plaży węgorza. Brania są rzadkie, lecz hol choć jednej tęgiej sztuki dostarcza wiele niezapomnianych emocji. Zestaw powinien składać się z elementów jak najmniej podatnych na skręcenia gdyż w czasie holu węgorz wijąc się wykonuje niezliczoną ilość obrotów wokół własnej osi. Najodpowiedniejszy będzie tu przelotowy zestaw z krótką rurką antysplątaniową i jednym trokiem. Wakacyjny Bałtyk jest wodą obfitującą w dorodne okazy ryb, a przy odrobinie chęci i zaangażowania potrafi nas tym skarbem szczodrze obdarować.

Czy można łowić w morzu podczas burzy?

Burza to bardzo niebezpieczne zjawisko. Na przełomie czerwca i lipca 2016 na plaży w Dębkach odbyły się zawody z cyklu Klubowej Ligi Surfcastingu, w których około 50 zawodników z całej Polski spotkało się, by podjąć rywalizację w łowieniu leszczy. Tuż po rozpoczęciu zawodów rozpętała się nad nami straszliwa burza, a organizator zarządził 45 minut przerwy. Po przejściu nawałnicy rozpoczęliśmy dalsze zmagania aż do chwili, gdy jednemu z zawodników zabłąkany piorun zniszczył wędzisko. Organizator natychmiast przerwał zawody. Cudem nikomu nic się nie stało. Niech to będzie dla Was przestroga – nie warto ryzykować życia choćby dla rekordowej ryby.

 

Surfcasting - kobiety i dzieci łową z plażyMłodzież i kobiety w surfcastingu


Surfcasting - jak czytać brzeg morski - rewyMorskie REWY - co to takiego?


Surfcasting - leszcze w lecie z plażyŁowimy leszcze z plaży latem


Surfcasting - dorsze z plażyDorsze z plaży – surfcasting jesienią


Surfcasting - jakie wędzisko i kołowrotek?Jakie wędzisko i kołowrotek do surfcastingu?


Surfcasting - polecane łowiska plażowePolecane łowiska do łowienia z plaży


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO