Oferta miesiąca

Willa Przy Gwiazdach

Obrońców Helu 28 Władysławowo 8042

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
70 zł - 160 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 18060

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Podebranie łososia

Każdy szanujący się szyper tuż po wejściu na jednostkę trollingową, przeprowadza szkolenie w zakresie BHP oraz podstawowych praktyk w holowaniu i podbieraniu łososia. W dziale „jak bierze łosoś” szczegółowo opisałem cały proces od zacięcia ryby (która praktycznie zacina się sama) Podebranie łososia – trolling łososiowy na morzudo holowania. Tu postaram się omówić pokrótce to co powinniście wiedzieć jeśli będziecie asystować przy podbieraniu ryby.
 
Łososie to bardzo waleczne i sprytne ryby. Często gdy już myślimy, że jest nasz i mamy go 10 metrów od jednostki, on pokazuje nam swoją siłę, wyskakując z wody i wypinając się. Często nie ma w tym naszej winy choć powinniśmy holując rybę trzymać szczytówkę wędziska jak najbliżej wody co w pewnym stopniu ogranicza możliwość wypięcia się ryby przy skoku ponad taflę wody.
 
Gdy łosoś jest już bardzo blisko nas osoba, która jest odpowiedzialna za podebranie ryby powinna z zachowaniem szczególnej ostrożności złapać oburącz podbierak w taki sposób by luźną część siatki lekko trzymać wraz z rękojeścią w jednej dłoni a drugą dłonią mocno trzymać rękojeść. Następnie należy wsadzić około 10 cm podbieraka do wody opierając go na burcie łodzi.

Holowanie łososia

Wędkarz holujący łososiaPodebranie łososia – trolling łososiowy na morzu powinien starać się zmusić rybę do tego aby znalazła się jak najbliżej tak przygotowanego podbieraka a następnie szybko przesunąć się w głąb pokładu (dzięki czemu szczytówka wędziska znajdzie się bliżej burty na której czeka już osoba z podbierakiem). Ten moment jest bardzo ważny i często wędkarz chcąc zobaczyć sam moment podbierania ryby stara się unieść szczytówkę wędziska wysoko co w niesprzyjających okolicznościach może spowodować wyskoczenie i wypięcie łososia.
 
Osoba z podbierakiem widząc rybę w okolicy podbieraka powinna szybkim ruchem zanurzyć go i podebrać rybę od jej boku lub lepiej lekko od tyłu. Część z wędkarzy czytając ten tekst myśli, że opowiadam o czymś naturalnym ale proszę mi wierzyć, że nawet domorośli wędkarze potrafią w tej stresującej chwili popełnić tyle błędów, że prawidłowo doholowana i już zmęczona ryba potrafi wypiąć się po nieprawidłowej akcji z podbierakiem.

Niezbędny sprzęt

Gdy mamy już rybę w podbieraku powinniśmy szybko „zamknąć podbierak”. W tym celu najlepiej podnieść go i szybkim ruchem „przytulić” do burty jednostki. Łososie to duże, waleczne i ciężkie ryby więc nie próbujmy go podnosić do góry w tradycyjny sposób (jak płotki czy okonie). Gdy mamy w podbieraku rybę a sam podbierak już jest przytulony do burtPodebranie łososia – trolling łososiowy na morzuy jednostki, musimy złapać za jego obręcz i stanowczym ruchem przerzucić przez burtę jednostki trollingowej.
 
Pamiętajmy jednak, że ryba która jest już na pokładzie nadal walczy i potrafi podskoczyć na tyle wysoko, że może znów znaleźć się w wodzie! Dlatego gdy mamy łososia na pokładzie i jest on wymiarowy (wymiar minimalny morskiego łososia to 60 cm), szybko go uśmiercamy. Następnie wypinamy go i wyplątujemy z siatki. Oczywiście każdy z szyprów może nieco inaczej postępować z wyholowaną rybą. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że mamy do czynienia z żywym organizmem, któremu należy się szacunek i powinniśmy zadbać o ty by ryba jak najmniej cierpiała.
 
Przeważnie podbieraniem łososia i jego wypinaniem oraz uśmiercaniem zajmuje się szyper bądź inna osoba z załogi. Niemniej jednak sam proces podbierania powinniśmy przećwiczyć by w razie potrzeby móc profesjonalnie i skutecznie podebrać tą rybę.

Poradnik VIDEO - jak holować i podbierać morskie łososie