Oferta miesiąca

Artemis

Stoczniowców 36 Władysławowo 17458

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 18060

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Śledzie z portu - metody, przynęty, sprzęt

Śledź to niezwykle ważna połowowo ryba bałtycka, Śledzie z portu - sprzęt, metody, terminyktóra na trwale stała się elementem polskiej kuchni i tradycji. Nadal jest jedną z najczęściej spożywanych w Polsce, więc przedstawiać jej specjalnie nie trzeba. A jak sprawa ma się z połowami śledzia na wędkę? We Władysławowie dla okolicznych moczykijów sezon na „bałtyckiego króla”* na dobre zaczyna się w kwietniu…

To właśnie w tym miesiącu, najczęściej już w pierwszym jego tygodniu, duże i gęste ławice śledzi nie tylko podpływają pod zlokalizowaną na końcu falochronu „główkę”, ale wręcz wpływają głęboko do portu. Wcześniej ryby też się pojawiają (marzec), ale na ogół nie w takich ilościach. Efekty to zwiększona ilość wędkarzy i gwałtowne ubywanie charakterystycznych zestawów śledziowych (tak zwanych „choinek”) w pobliskich sklepach z wędkarskimi akcesoriami. W skład choinki o długości ok. 1,2-1,4 metra wchodzi pięć złotych haczyków – bo na tyle pozwala obowiązujące u nas prawo – na które nie zakłada się żadnej przynęty, gdyż do zwabienia i brania ryby wystarczą jedynie tkwiące przy nich ozdobniki np. w postaci kawałków rybiej skóry, błystek z miękkiego materiału czy kolorowych frędzelków. Prawda jest jednak taka, że nawet same błyskające w wodzie haczyki prowokują śledzie i podczas ich żerowania kwestia rodzaju „błyskotek” w zestawach schodzi na dalszy plan. Ważne jest natomiast to, aby haczyki nie były zbyt małe gdyż wtedy dochodzić może do częstszych spadów. Oczywiście najlepszą porą na wędkowanie jest ranek od samego świtu i późne popołudnie lub wieczór aż do zachodu słońca.

Na końcu choinki umieszczamy ciężarek w kształcie łezki lub pałeczki, który można dodatkowo pomalować np. na srebrno lub czerwono. Inna możliwość to podczepienie blaszki lub lekkiego pilkerka pozbawionego kotwiczki. Jeśli chodzi o sprzęt to wielu wędkarzy, szczególne tych starszej daty, używa kijów „bazarowych”, często o dość dużym ciężarze wyrzutowym i masie. Ja proponowałbym… spinning o wyrzucie do 30 g i długości 2,7 m lub zbliżonej z żyłką 0,25 mm i obciążeniem w granicach 20-25 g, co zapewni nam komfortowe wędkowanie przez dłuższy czas, lepsze wyczucie brań i większą przyjemność z holowania ryb. W łowieniu czasami dobre rezultaty przynoszą dalsze wyrzuty i ściąganie przynęt z lekkim podszarpywaniem, innym razem, przy obfitej ławicy wystarczy wpuścić zestaw tuż przy nabrzeżu i po zetknięciu z dnem delikatnie poruszać nim w górę. Po uderzeniu pierwszej ryby bardzo często nasze świecidełka są atakowane przez kolejne – warto odczekać chwilę, by móc wyciągnąć kilka sztuk na raz, a najlepiej – cały komplet, co sprawia największą frajdę.

Teraz kilka słów na temat ewentualnych niespodzianek, to znaczy możliwych przyłowów. Najczęstszym są okonie, a w dalszej kolejności tubisy stanowiące doskonałą przynętę na jesienne dorsze z plaży. Poza tym na wędce mogą zameldować się ciekawskie flądry oraz mniejsze sandacze, a nawet – morskie leszcze. Miłym zaskoczeniem pewnego słonecznego lata były makrele, których nieduże stadko pojawiło się w pobliżu portowej główki – przez co najmniej kilka dni (a może nawet tydzień) były tam poławiane i to nie pojedynczo! Holowanie trzech do pięciu makrel na raz to dopiero jest zabawa (pomijam późniejszą walkę z nieziemsko poplątaną choinką)! Warto nadmienić, że zestawy na te ryby (dostępne w sklepach) różnią się od śledziowych – jak łatwo się domyślić – głównie wielkością haczyków.

Na koniec garść uwag dla tych, którzy zdecydują się na pierwsze w życiu śledziowanie. Po pierwsze: pamiętajcie, że stosowne Rozporządzenie z 2015 roku ustaliło wymiar ochronny na śledzia – wynosi on 16 cm! Po drugie: jeśli kupiliście zestaw z sześcioma lub siedmioma haczykami (dozwolone w innych państwach) to nadmiarowy/ nadmiarowe musicie usunąć. I po trzecie wreszcie: ponieważ ustalony, dobowy limit połowowy jest olbrzymi (10 kg), nawet przy prawdziwym Eldorado warto sobie odpuścić kończąc na ilości, którą użyjemy na potrzeby domowej konsumpcji.
Pozdrawiam i życzę połamania!

* O tym jak ważną rybą dla Polski i całej północnej Europy był i jest śledź przeczytać można w książce „Zasolony Król” autorstwa Macieja i Janiny Krzeptowskich.

 


Zobacz też:

Troć z plaży - miejscówki i sprzętTroć na spinning z plaży - sprzęt i miejscówki


Okonie łowione w porcie - portowe pasiakiMorskie okonie - portowe pasiaki


Łowimy belony z małej łódki na zatoce puckiejBelona na spinning z małej łódki


Limity na śledzie i zakaz portowy - etyka wędkarskaZakaz portowy - etyka i przepisy


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO