Oferta miesiąca

Artemis

Stoczniowców 36 Władysławowo 16161

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 17490

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Trolling łososiowy – niezbędny sprzęt na łososia

Łososie możemy łowić na Bałtyku na 12 zestawów czyli 12 wędzisk. Aby to wszystko się nam nie poplątało i byTrolling łososiowy 2019 – niezbędny sprzęt można było skutecznie dobrać się do tej rybki musimy zastosować skomplikowane na pierwszy rzut zestawy trollingowe.
 
Informacje zawarte w tym dziale nie przydadzą się „wczasowiczom” chcącym wybrać się jednorazowo na wyprawę łososiową na jednej z wielu komercyjnych jednostek trollingowych. Warto jednak zapoznać się nazewnictwem aby rozumieć co dana rzecz nam daje, jakie ma zastosowanie i co dzięki temu uzyskujemy.
 
Sam zestaw końcowy, który ma za zadanie zwabić łososia już opisywałem w dziale „Przynęta na łososia – zestaw końcowy”. Aby jednak znalazł się on na odpowiedniej głębokości i odległości od naszej łódki musimy zastosować kilka ciekawych rozwiązań.

Planer czyli piesek oraz winda

Będąc na jednostce trollingowej w pierwszej kolejności rozkładane są PLANERY nazywane przez trollingowców PIESKAMI. Planer składa się zazwyczaj z dwóch desek połączonych ze sobą śrubami w taki sposób by była między nimi 15 cm przerwa. NaTrolling łososiowy 2019 – niezbędny sprzęt łódce mamy przeważnie dwa systemy po jednym z każdej burty. System składa się z dużego koła (kołowrotka) z nawiniętą grubą plecionką lub sznurkiem do którego mocujemy nasz planer i wyrzucamy do wody. Planer nazywamy jest pieskiem dlatego że przypomina nieco pupila wyprowadzanego na spacer. Jego konstrukcja sprawia, że przy płynącej wolno łódce odchodzi on na bok i płynie wraz z łódką.
Szyper w zależności od swojego doświadczenia oraz ilości zestawów jakie chce umieścić na systemie z planerem, pozwala na oddalenie się planera poprzez rozwijanie tej grubej plecionki lub sznurka o którym mówiłem wcześniej.
 
Oddalony o 20 metrów do łodzi plener daje nam możliwość umieszczenia na jego lince głównej od 3 do nawet 5 zestawów, które potem będą holowane przez jednostkę a co za tym idzie będzie można w prosty sposób penetrować szerszą partię wody za jednym razem.
 
Aby umieścić na lince plenera zestaw musimy zastosować specjalny klips. Wpierw jednak umieszczamy nasz zestaw końcowy w wodzie i pozwalamy oddalić się mu na około 10 metrów. Następnie przypinamy żyłkę od wędki do klTrolling łososiowy 2019 – niezbędny sprzętipsa a sam klips mocujemy do linki plenera i zwalniamy hamulec w multiplikatorze. Dzięki niewielkiemu kątowi i nachyleniu jakie ma linka plenera, nasz zestaw ma tendęcję do wyciągania żyłki z multiplikatora i zbliżania się do pieska. Gdy zestaw znajdzie się w wymaganej odległości od pieska, ponownie ustawiamy hamulec i umieszczamy wędzisko w bulce. Podobnie robimy przy kolejnych wędziskach.
 
W ten sposób przeważnie szyper stawia trzy zestawy po prawej i trzy po lewej stronie jednostki trollingowej. Na plenerach możemy wprawdzie spenetrować łowisko na dużej szerokości, niemniej jednak ten system nie pozwala nam na spenetrowanie dużej głębokości wody gdyż zestawy umieszczone na pieskach przeważnie nie schodzą poniżej 8 metrów pod powierzchnię wody.

Jak skutecznie łowić łososie na dużej głębokości?

Do penetrowanie głębokich partii wody służ winda, która składa się z obciążenia (około 6-10 kg), linki stalowej, ramienia oraz kołowrotka. Szyper mocuje obciążenie do linki windy i przeważnie spuszcza ją na około 4 metry do wody. Następnie wypuTrolling łososiowy 2019 – niezbędny sprzętszcza do wody zestaw końcowy (z wędki) na odległość około 5-15 metrów i podobnie jak przy pieskach przypina go do klipsa. Sam klips jest nieco inny niż przy zestawie z planerem gdyż jest przymocowany do linki widny w taki sposób by nie mógł się po niej przemieszczać. Gdy już wędkarz upewni się że zestaw końcowy jest dobrze zamocowany do klipsa, zwalnia hamulec w multiplikatorze i kręci kołowrotkiem windy a tym samym nasz zestaw jest umieszczany na takiej głębokości na jaką winda zejdzie. W taki sposób na jednej windzie można umieścić do 5 zestawów.
 
Reasumując. Na jednej jednostce przeważnie łowi się na dwa zestawy planerowe oraz dwie windy. Czyli z prawej burty mamy pieska oraz windę i podobnie na lewej burcie. Jednostka trollingowa musi przez cały czas przemieszczać się by wszystkie zestawy prawidłowo działały i aby nasze zestawy nie splątały się między sobą. Planując nawrotkę, szyper musi odpowiednio delikatnie sterować łódką by nie doszło do splątania, które nierzadko jest niewidoczne z łodzi a splątane zestawy nie dość, że nie łowią to dodatkowo potrafią odstraszać łososie.

Profesjonalne wędzisko trollingowe

Wędki trollingowe są zwykle długości około 2,5 metra. Nie są to bardzo drogie i wyrafinowane wędziska ale z uwagi na swoje zastosowanie są dość drogie. Profesjonalne wędziska nie mają przelotek a żyłka przechodzi przez ich wnętrze i wychodzi przez środek szczytówki. Wędziska bez przelotek mają zastosowanie wówczas gdy łowimy z zastosowaniem piesków i ich linka główna mogła by zahaczając za przelotkę wysunąć  wędzisko z bulki lub uszkodzić samą przelotkę. Wędziska często mają akcję mocno paraboliczna co bardzo ułatwia bezpieczny hol i wiele wybacza wędkarzowi.
 
Standardowo na kazdej jednostce znajdziemy około 15 sztuk takich wędzisk. Głównie są to wędziska firmy Dragon (np. model Trolling Master). Wędziska z tej serii zostały zaprojektowane specjalnie do połowu ryb łososiowatych i mają długość 2,6 metra. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że powinno się używać wędzisk o różnych akcjach ugięcia gdyż inaczej wędzisko pracuje podczas trollingu na windzie a inaczej na planerze. Dlatego zaleca się by wędziska na planerach miały szybszą akcję a do windy bardzo wolną. Nie poleca się używania sztywnych kijów gdyż Łososie są bardzo szybkie i zwinne a kij musi odpowiednio amortyzować ich wyskoki oraz szybkie zwroty. Dodatkowym atutem miękkiego wędziska jest wybaczanie błędów początkujących wędkarzy których nie brakuje podczas rejsów na łososie...

Żyłka czy plecionka?

Wędzisko uzbrojone jest w multiplikator z licznikiem pozwalającym na ciągłe monitorowanie odległości od zestawu końcowego lub głębokości na jakiej jest zestaw na windzie. Na multiplikator nawinięta jest żyłka (do 30 Lbs), rzadziej plecionka. Ponadto żyłka więcej wybacza wędkarzowi lepiej amortyzując szarpnięcia łososia.Trolling łososiowy 2019 – niezbędny sprzęt Początkującym wędkarzom wydawać by się mogło że przy tak dużej i walecznej rybie jaką jest morski łosoś, zastosowanie mocnych plecionek to standard. Przecież nawet przy połowie dorszy z kutra używa się plecionki. Trzeba jednak uwzględnić fakt, iż stosujemy plecionkę w wędkarstwie dorszowym dlatego bo nie jest rozciągliwa. Tu natomiast potrzebna jest taka linka która będzie amortyzować szybkie ruchy łososia. Łosoś bardzo dużo przemieszcza się w poszukiwaniu pożywienia. Gdy już ją znajdzie to przeprowadza atak i gwałtownie ucieka rzucając się na boki czy nawet wyskakując z wody. Najczęściej podczas trollingu łososiowego spotkamy żyłki o grubości od 0,35 do nawet 0,6 mm we wszystkich kolorach. Szyprowie specjalnie używają różnokolorowych żyłek by lepiej móc panować nad rozstawionymi zestawami i unikać ich splątania. Gdy to niestety nastąpi wówczas też łatwiej jest połapać się który zestaw poplątał się z którym...

Wędka, kołowrotek, winda i planer - na łososia morskiego