Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 17490

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Artemis

Stoczniowców 36 Władysławowo 16161

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Jak bierze duży morski łosoś?

Polskie prawo pozwala na trollingowanie w morzu z wykorzystaniem 12 wędzisk jednocześnie. Praktycznie każdy szyper wykorzystuje tą możliwość na 100% łowiąc na dwa planery oraz dwie windy jednocześnie. Jak bierze morski łosośW momencie brania, łosoś najpierw musi wypiąć żyłkę z klipsa (który jest zamontowany na linie od planera lub windy). Wówczas możemy zauważyć, że wędzisko na chwilkę się wyprostuje a następnie usłyszymy najpiękniejszy dźwięk na świecie (w ocenie większości wędkarzy) – czyli terkot multiplikatora.
 
Pamiętajmy jednak że nasza ryba znajduje się na jednym z 12 zestawów i by nie poplątać wszystkiego jednostka musi w dalszym ciągu płynąć (choć bywa że szyper lekko zwalnia by można było łatwiej holować łososia). Jeśli nasz łosoś jest mały lub nie ma woli do ucieczki, dość szybko i łatwo możemy go holować stosując zasadę pompowania czyli przyciągamy wędzisko do siebie a następnie wychylamy w stronę ryby z jednoczesnym kręceniem multiplikatorem by ściągnąć luźną żyłkę.

Kamera podwodna - branie łososia

Czasami jesteśmy zmuszeni przed holowaniem ryby zwinąć kilka zestawów, z którymi może się poplątać. Szyprowie na jednostkach trollingowych Jak bierze morski łosośmają bardzo duże doświadczenie w tych sprawach i po zachowaniu ryby oraz po kącie z jakim żyłka wchodzi do wody decydują czy i jakie zestawy należy szybko zwinąć by ryba się z nimi nie splątała. W większości jednak przypadków, ryba nieco wybiera żyłki a następnie po około 10 minutach walki wypływa w okolice lustra wody gdzie nie ma już wielu możliwości splątania się z zestawami.
 
W mojej ocenie to nie wielkość ryby a jej kondycja i miejsce wbicia kotwiczki decyduje o tym czy będzie walczyć i wyskakiwać z wody czy będziemy ją holować jak kawałek kłody. Często łowiłem łososie metrowej długości, które podczas holu nie wyskakiwały z wody a podczas holu zastanawiałem się czy to jest ryba czy splątane zestawy. Innego dnia łowiliśmy same średniaki (około 75-90 cm) i były tak waleczne, że praktycznie każda ryba tuż po zacięciu wybierała do 150 metrów żyłki uciekając od naszej jednostki. Po półgodzinnej walce niejednokrotnie ryby te wyskakiwały widowiskowo w zwody a rekordzistów holowaliśmy do godziny czasu.

Ustawienie hamulca w multiplikatorze

Ważnym elementem ułatwiającym walkę z tak waleczną rybą jaką jest łosoś jest odpowiednio ustawiony w multiplikatorze hamulec. Początkowo wszystkie hamulce ustawia sam szyper by ryba która dopiero co wczepiła się z klipsa mogła rozpocząć swą walkę jeszcze przed wyciągnięciem wędziska z bulki. Podczas holu ryby szyper będzie nas instruował jak mamy ją holować oraz jeśli zachodzi taka potrzeba będzie korygował ustawienia hamulcaJak bierze morski łosoś. Oczywiście jeśli czujemy się na siłach możemy samodzielnie spróbować zmienić ustawienia hamulca (kręcąc gwiazdą znajdującą się przy rękojeści kołowrotka) ale raczej nie polecam tego osobom, które nie mają często do czynienia z dużymi rybami i dość sporych rozmiarów multiplikatorami.
 
Łosoś to tak jak pisałem bardzo waleczna i silna ryba. Przygotujmy się na to, że wędzisko będzie się bardzo gięło a my będziemy zmuszeni do trzymania go i wpatrywania się w rozwijającą się żyłkę w multiplikatorze. Nie panikujmy też jak ten proces będzie trwał nieco dłużej. Praktycznie każdy multiplikator morski ma nawinięte około 300 metrów żyłki a ponieważ jest zaopatrzony w licznik możemy na bieżąco śledzić jak daleko uciekła nam ryba. Warto też dodać w tym miejscu, że większość multiplikatorów pokazuje wartości na liczniku w stopach więc możemy średnio do swoich potrzeb podzielić wartość z licznika multiplikatora przez trzy – co da nam odległość w metrach.

Branie łososia morskiego i hol - VIDEO