INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM
Belona jest znana nie tylko z zielonych ości, ale i z dziwnego kształtu (wydłużonego jak u węgorza) oraz dziobu z licznymi, małymi ząbkami. W naszym Bałtyku spotkać ją można od maja do września. Sezon na morskie bociany zaczyna się już w połowie kwietnia na zachodnim wybrzeżu. U nas na plażach od Karwi do Władysławowa ryby te przeważnie pojawiają się w maju. Wśród wędkarskiej braci nie brakuje opinii, że belona to największy fighter w swojej kategorii wagowej. Zarówno samo jej branie jak i hol, bardzo często okraszony wyskokami nad wodę, są bardzo widowiskowe.
Pysk belony, przypominający dziób bociana, jest bardzo specyficzny, a co za tym idzie często po konkretnym braniu doholowujemy do brzegu pustą przynętę. Liczne spady niech nas nie zniechęcą - przy odrobinie wprawy na surfcasting w ciągu zaledwie godziny możemy złowić ich cały komplet (dozwolona ilość, którą wolno zabrać to 10 sztuk na dobę). Przy zastosowaniu metody spinningowej taki połów jest możliwy w czasie znacznie krótszym!
Przynęty sztuczne jakie stosujemy to najczęściej wahadłówki w kolorze srebra, z mile widzianym efektem holograficznym i /lub „łuską” albo imitujące śledzia (widoczne na zdjęciu). Przy trollingu używamy blach o masie 26-30 g, przy spinningu na ogół nieco lżejszych. Skuteczne mogą być też błystki o wydłużonym, „tubisowym” kształcie. Kij powinien być dość sztywny, o ciężarze wyrzutu do 30-40 g.
A co jeśli preferujemy bardziej rekreacyjne wędkarstwo? Żaden problem, belony - jak już wspomnieliśmy - można poławiać metodą surfcastingową, a także na spławik (gramatura 12-15, a nawet 20 przy większej fali) z kawałkami śledzika na haczyku – dla każdego coś miłego! Na szczęście spotkania z sympatycznymi drapieżnikami nie kończą się w maju. Najczęściej w lipcu (ewentualnie sierpniu) belona jeszcze raz podpływa do brzegów i można ją poławiać na przykład z falochronu lub plaży we Władysławowie.
Zobacz też:
Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego