Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 19602

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Pryzmat

Męczenników Wielkiej Wsi 39a, Władysławowo, Polska 1922

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Morska TROĆ - jaki sprzęt i miejscówki

Jaki sprzęt na morską troć?

Sprzęt jaki pozwoli nam skutecznieJaki sprzęt na morską troć łowić trocie musi przede wszystkim pozwalać na posyłanie wahadłówek, minipikierów oraz innych przynęt na jak największe odległości. Oczywiście spinningista, który nie wchodzi do wody powinien uzbroić się w nieco lepszy sprzęt, gdyż w jego przypadku zasięg wyrzutu przynęty jest bardzo ważny. Początkującym wędkarzom poleciłbym Daiwa Seahunter X SeaTrout 3,10m o c.w 10-40g za około 200 zł, a tym z nieco grubszym portfelem – Regiment II SeaTrout 3m, 19-49g za około 400 zł. Oba wędziska posyłają przynęty na odległości przekraczające 100 metrów, choć to drugie lepiej radzi sobie z cięższymi blachami i w mojej ocenie jest bardziej uniwersalne.

Powyższe wędziska doskonale współpracują ze wszystkimi przynętami w gramaturze pomiędzy 16 a 30 gramów. Wyższość Regimenta nad Daiwą zaobserwujemy przy stosowaniu cięższych przynęt i bardziej siłowych wyrzutach. Oczywiście czym mniejsza, a zarazem cięższa przynęta, tym zasięg będzie większy. Do takich pocisków możemy zaliczyć bardzo łowną przynętę Savage Gear Psycho Sprat 28g (za 20 zł) która mierzy niecałe 7 cm lub Jaxon’a Sea Trout Ace 25g (za 6 zł). Gdy nie potrzebujemy ogromnego zasięgu, doskonałe będą wszelkiej maści woblery bezsterowe i wahadłówki. Ja najczęściej używam 22 gramowych tonących woblerów Jaxon’a oraz wahadłówek spinnex’a na które często mam przyłowy w postaci fląder.

Morskie ryby różnią się od słodkowodnych tym, że nie są obyte ze sztucznymi przynętami i bardzo agresywnie na nie reagują. Nie ma też reguły ani patentu na prowadzenie przynęty w wodzie. Bywają dni, że jednostajne, dość szybkie prowadzenie przyniesie równie szybki efekt, a czasami jedynie obijanie przynęty o podwodne kamienie i leniwe prowadzenie z kilkoma szybszymi ruchami przyniesie skutek w postaci pięknej troci. Przy stosowaniu tej drugiej metody częstym przyłowem są płastugi, lecz obijanie się o podwodne przeszkody niejednokrotnie skutkuje zaczepem i zerwaniem przynęty.

Jakie miejscówki na morską troć?

Jeszcze parę lat temu nie przypuszczałem, że w zasięgu rzutu wędziska spinningowego znajduje się tyle gatunków ryb. Osobiście nie preferuję wchodzenia w spodniobutach do wody, a raczej spacerowanie brzegiem morza i obławianie ładniejszych miejscówek. Podczas moich wypadówJakie miejscówki na morską troć zauważyłem, że taka forma wypoczynku jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie - coraz częściej można spotkać całe rodziny spacerujące brzegiem morza z jednym bądź dwoma spinningistami. Jeśli wybieracie połączenie spaceru ze spinningiem, śmiało mogę polecić wypad na plażę od Władysławowa do Jastrzębiej Góry. Dysponując odpowiednio dalekosiężnym sprzętem, jesteśmy w stanie konkurować ze spinningistami w woderach, a do tego mamy asa w rękawie jakim jest obłowienie wielu kilometrów nadbrzeżnego pasa.

Najlepszymi miejscówkami na morskie trocie są okolice Rozewia. Dno w tej okolicy jest usłane licznymi kamieniami, a miejscami pojawiają się spore zagłębienia. Na wysokości latarni morskiej w Rozewiu praktycznie zawsze możemy spotkać spinningistów, którzy w spodniobutach wchodzą do wody, a następnie na ogromne kamienie oddalone znacznie od brzegu. Dzięki temu obławiają głębsze partie wody i mają większe szanse na złapanie sreberka. Śmiało można powiedzieć, że powyższa miejscówka jest najlepszą w tej okolicy. Połączenie stromych dołków, z licznymi kamieniami i zakleszczonymi konarami drzew daje doskonałe warunki do żerowania ryb. Niestety musimy się też nastawić, że będziemy mieli tam sporo strat w sprzęcie.

Drugą najlepszą miejscówką na morskie trocie są okolice Jastrzębiej Góry. Pomiędzy zejściami nr 24 a 27 mamy do dyspozycji skrawek morza z wyraźnie ukształtowanymi rewami na które należy wejść (oczywiście w spodniobutach). Przy gładkim morzu, możemy w ten sposób odejść od brzegu o 50 a nawet 70 metrów. Dno w tym miejscu jest głównie piaszczyste, ale zdarzają się miejsca gdzie prądy morskie dokopały się do kamienistego podłoża. Starannie obławiamy rynnę jak i jej stoki gdyż tam mamy szansę na nasze upragnione srebro. Częstym przyłowem są tez flądry, które tylko z pozoru wyglądają na ociężałe.

 


Zobacz też:

Łowimy śledzie w portcie we WładysławowieŚledzie z portu - wiosenne śledziowanie


Okonie łowione w porcie - portowe pasiakiMorskie okonie - portowe pasiaki


Łowimy belony z małej łódki na zatoce puckiejBelona na spinning z małej łódki


Limity na śledzie i zakaz portowy - etyka wędkarskaZakaz portowy - etyka i przepisy


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO