Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 18060

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Artemis

Stoczniowców 36 Władysławowo 17458

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Cennik – ile kosztuje wyprawa na łososie?

Dżentelmeni nie lubią rozmawiać o pieniądzach ale w tym przypadku jest to nieuniknione...
Bardzo dużo ludzi piszę do mnie na fejsie z pytanie ile pieniędzy szykować na komercyjny rejs na łososie. Dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam i to zagadnienie.

 

Na wstępie trzeba powiedzieć, że jednostki wędkarskie różnią się znacząco pomiędzy sobą. Do tego dochodzi też podział na typowe komercyjne jednostki oraz takie „prywatne” na których przy odrobienie szczęścia można również płynąć lecz pod pewnymi warunkami.

Zacznijmy od tych typowo komercyjnych jednostek. Każda z nich jest bardzo komfortowo wyposażona. Prócz drogiego sprzętu wędkarskiego znajdziemy na niej ogrzewaną kabinę oraz parę innych udogodnień, które mogą wpłynąć na komfort rejsu. Dodatkowo jednostki komercyjne są częściej niż te prywatne kontrolowane przez różne służby morskie oraz mają większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Cennik 2019 - czarter jednostki

Przyjęło się, że aby wypłynąć na łososie trzeba wyczarterować jednostkę. Taki czarter oznacza, że płacąc pewną sumę pieniędzy (przed wypłynięciem), każda ryba złowiona tego dnia jest „nasza” i możemy ją zabrać do domu. Specjalnie dałem w cudzysłowie słowo NASZA bo ogranicza nas limit połowowy który określa, że każdy wędkarz może złowić jednego dnia 2 sztuki łososia… Wyprawa na łososieCzyli w praktyce jak będzie na jednostce 4 wędkarzy to mogą jednego dnia złowić 8 sztuk łososi. Oczywiście jeśli mamy ochotę dłużej pływać, możemy wypuszczać ostatnią rybkę limitową i łowić dalej w nadziei że skusi się na naszą przynętę jakiś ogromny łosoś.

To ile kosztuje czarter jednostki trollingowej? To dobre pytanie bo część jednostek komercyjnych można wynająć już za 1300 zł a wynajęcie innych to koszt do 2000 zł. W tej cenie szyper będzie przez cały dzień wozić nas po łowiskach, uzbroi za nas zestawy wędkarskie lub jeśli trochę jesteśmy kumaci, to wraz z nim będziemy mogli to zrobić. Dodatkowo w tej cenie mamy ubezpieczenie.

Reasumując: jeśli wyczarterujemy sobie jednostkę za 1600 zł to od nas będzie zależało czy zapłacimy pełną kwotę ale popłyniemy sami czy zabierzemy się z kolegą i koszty dzielimy na pół. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byśmy popłynęli w 4 osoby co jest na większości jednostek akceptowane Cennik – ile kosztuje wyprawa na łososie?(są na tyle duże, że 4 osoby + szyper zmieszczą się bez problemu). Wówczas każdy z wędkarzy będzie musiał zapłacić 400 zł co już jest kwotą bardzo przyzwoitą. Raczej unikał bym wchodzenia większą niż 4 osobową grupą na jednostkę, gdyż ważny jest też komfort łowienia a zwróćmy uwagę na fakt iż na tak małej przestrzeni będziemy musieli się tolerować przez około 10 godzin :)

Ok. wróćmy jednak do tego jak wygląda taki czarter. Szyper wypływa z nami z portu, płynie na łowisko i tam rozkłada wędki itp. My jeśli nie chcemy mu w tym pomagać, możemy się przyglądać a jak zaobserwujemy branie łososia to szyper przekazuje nam wędzisko i tu zaczyna się nasza działka czyli wyholowanie ryby pod burtę jednostki wędkarskiej. Gdy to zrobimy, szyper podbiera rybę (lub jeśli któryś z innych członków załogi ma wiedzę i wprawę to może to zrobić ktoś inny). Tak jak pisałem każda rybka jest nasza i możemy zabrać ją do domu bez dodatkowych kosztów…

Opinie - czy szukać mega okazji?

Ostatnio czytałem gdzieś, że zdarzają się oferty czarterów łodzi gdzie cena jest bardzo kusząca ale złowione rybki trzeba „odkupić” od szypra. Takich „okazji” wystrzegajcie się...

Osobno należy omówić jednostki niekomercyjne. Tego typu jednostki to zdecydowana większość. Wyposażenie na takich jednostkach nieco różni się od tego spotykanego na komercyjnych ale nie przeszkadza to w łowieniu i w większości przypadków nie ma dużego znaczenia. Oczywiście dobra echosonda czy elektryczna winda przydaje się podczas rejsu na łososie, ale czy ma ona aż taki wpływ na liczbę brań?. Tu raczej przydaje się doświadczenie szypra, jego wiedza i umiejętności. Rzadko który szyper jednostki trollingowej decyduje się na oszczędności przy dobieraniu zestawu końcowego. Zestawy końcowe raczej na wszystkich jednostkach wyglądają podobnie. Wszystkie też trollingują na podobnych głębokościach a na multiplikatory są nawinięte podobne żyłki. Oczywiście drobne niuanse odczujemy w pracy tych droższych i tańszych kołowrotków ale przy założeniu, że będziemy tylko kilka razy holować rybę nie ma co zwracać na takie niuanse uwagi.

Oczywiście nawet na prywatnej jednostce łososiowej znajduje się masa bardzo drogiego sprzętu. Przeciętnie jedno uzbrojone wędzisko łososiowe to koszt około 1000 zł więc nie spodziewajmy się, że ktoś zabierze nas na rejs łososiowy za przysłowiowe piwo :) Wędkarze trollingowcy w okresie najlepszych brań tej ryby, praktycznie codzienne są na morzu. Łososiowcy to bardzo doświadczeni szyprowie i choć sami pływają nierzadko w 4 w skali Beauforta to z mniej doświadczonymi wędkarzami nie ma co liczyć by zdecydowali się płynąć w więcej niż 3. Każda wyprawa wiąże się dla armatora jednostki nie tylko z kosztami paliwa czycennik wypraw na łososie przynęty ale również i ubezpieczania, opłat portowych i pokrycia ewentualnych strat w sprzęcie. Do tego dochodzą coroczne wymiany żyłek, haków oraz innych elementów sprzętu wędkarskiego jak i samego wyposażenia jednostki.

Podsumowując. Najlepiej jest wybrać się na wyprawę łososiową na komercyjnej jednostce. Tam mamy największy luksus a i często armatorzy oferują w standardzie gwarancję, że złowimy łososia. Jeśli nie stać nas na czarter całej jednostki możemy spróbować porozmawiać z  armatorem prywatnej jednostki. Jest spora szansa, że zabierze nas na wyprawę życia z której wrócimy bardzo zadowoleni. Wybór należy do nas. Pamiętajmy jednak, że obojętnie którą jednostkę wybierzemy bezgranicznie ufajmy szyprowi i wykonujmy ślepo jego polecenia. To on dba o ład i porządek na łodzi i tylko dzięki niemu możemy wrócić szczęśliwie do portu.

Cena za rejs - co zawiera?

No i ostatnia ważna kwestia – na jednostkach prywatnych nie mamy ubezpieczenia a sama jednostka przeważnie nie ma tratwy ratunkowej i paru innych ważnych elementów potrzebnych podczas np. wywrotki łodzi lub zderzenia z inną jednostką. Jeśli zdecydujecie się na płynięcie jednostką niekomercyjną – musicie zdawać sobie sprawę, że ryzykujecie. Pamiętajcie, że pływamy na otwartym morzu a nie na jeziorze. Tu pogoda bywa bardzo kapryśna a powrót do portu po zmroku lub w gęstej mgle to nie lada wyzwanie dla małych i źle wyposażonych jednostek.

Cennik wyprawy łososiowej - FILM