Oferta miesiąca

Artemis

Stoczniowców 36 Władysławowo 21709

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 19467

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Jakie wędzisko i kołowrotek do surfcastingu

KOŁOWROTKI

Chcąc skutecznie łowić na bałtyckich plażach musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oprócz wędziska kluczową rolę w naszym zestawie surfcastingowym odgrywa kołowrotek. Taki młynek powinien posiadać szpulę typu „long cast”, która umożliwia dalekie rzuty, zdolną pomieścić minimum 200 m żyłki w granicach od 0,25 do 0,30mm lub plecionkę od 0.13 do 0.20mm. Kołowrotki do surfcastingu to zazwyczaj duże, mocne maszyny dające nam komfort łowienia w każdych warunkach, znoszące znaczne obciążenia przy wyrzutach i ściąganiu ciężkich zestawów.Sprzęt do surfcastingu

Penn Affinity LC 8000
To najpopularniejszy kołowrotek na bałtyckich plażach i nie tylko. Ceniony za swoją niezawodność, nowoczesny wygląd i przede wszystkim za moc, którą dysponuje. Penn Affinity LC jest kołowrotkiem zaprojektowanym do połowu na ekstremalnie dużych dystansach. Wyposażono go w 10 wysokiej klasy łożysk zapewniających płynną pracę wszystkich mechanizmów. Przekładnia główna wykonana jest z tytanu, a przełożenie 4.2: 1 zapewnia niezwykłą moc. Kołowrotek posiada ślimakowy system posuwu szpuli „Wrom Drive™” oraz system wolnej oscylacji szpuli, dzięki którym nawój linki jest niemal idealny. W zestawie dostajemy 2 szpule: głęboką zdolna pomieścić 485m żyłki 0,35mm oraz płytką – stożkową szpulę do dalekich rzutów mieszczącą 300m plecionki 0,18mm. Penn Affinity LC 8000 to niemal doskonały kołowrotek surfcastingowy, który posłuży długie lata.
Waga 715g, moc hamulca 17 kg, nawój 98 cm. Cena 750zł

DAM QUICK Costa Surf 1000
Kołowrotek firmy DAM to nowość na 2016r. Został stworzony na potrzeby wędkarstwa plażowego przy udziale wędkarzy surfcasingowych. Dzięki temu zyskał wszystkie niezbędne cechy rasowego morskiego młynka. Kołowrotek dysponuje siedmioma uszczelnionymi, zabezpieczonymi przed działaniem wody morskiej łożyskami. Posiada grafitową obudowę i rotor oraz system kontroli wibracji „Anti-Vibro”, dzięki którym konstrukcja jest niezwykle stabilna podczas pracy z największymi obciążeniami. Przekładnię zbudowano z najwyższej jakości materiałów zapewniających płynną i gładką pracę. Na szczególną uwagę w całej konstrukcji zasługuje aluminiowa, podwójnie anodyzowana szpula. Jest to płytka stożkowa szpula umożliwiająca dokładne nawinięcie cienkiej linki bez zbędnego podkładu, co ma niebagatelny wpływ na odległość rzutów. Producent dopracował ten element w 100% zapewniając użytkownikowi komfort Sprzęt do surfcastingułowienia na każdym dystansie.
Waga 725g, moc hamulca 16 kg, nawój 86 cm. Cena 600zł

Shimano Aero Technium 10000 XSC
Produkty wychodzące z japońskiej fabryki firmy Shimano od lat cechuje najwyższa jakość, niezawodność i staranność wykończenia. Shimano Aero Technium 10000 XSC to produkt z najwyższej półki zaopatrzony w szereg najnowocześniejszych rozwiązań. Kołowrotek wyposażony jest w napęd „X-SHIP” gwarantujący niezrównanie gładką i jedwabistą pracę. Piekielnie mocna przekładnia wykonana z kutego na zimno aluminium oraz ślimak z mosiądzu zapewniają ponadprzeciętną moc podczas ciężkiej „morskiej orki”. Szpula o dużej średnicy z innowacyjnym rantem „A-RC” umożliwia ekstremalnie dalekie rzuty. Charakterystyczną cechą kołowrotka jest system ultra wolnej oscylacji – najwolniejszy i najbardziej precyzyjny na rynku, dzięki czemu uzyskany nawój żyłki jest perfekcyjny. Kołowrotek zabezpieczono przed działaniem słonej wody m.in. poprzez system odprowadzający wodę. Do produkcji użyto oczywiście najwyższej jakości materiałów, które zapewniają wyjątkowe wyważenie całej konstrukcji. Stylowe wykończenie połączone z szeregiem cech użytkowych i niewielką wagą sprawiają, że sprzęt ten jest
zaliczany do ścisłej czołówki kołowrotków surfcastingowych.
Waga 550g, moc hamulca 20 kg, nawój 102 cm. Cena 2100zł

WĘDZISKA

Niewątpliwie najważniejszą cechą wędziska surfcastingowego jest możliwość wykonywania bardzo dalekich rzutów. Nasze ryby często żerują na odległościach od 100 do 140 metrów i warto przy zakupie droższego sprzętu zwrócić uwagę jak będzie się on zachowywał przy siłowych, dalekich wyrzutach.Sprzęt do surfcastingu

Ogólna zasada mówi, że czym cieńsze i bardziej sprężyste wędzisko, tym łatwiej nim daleko wyrzucić zestaw. Wędziska do dalekich rzutów są niestety dość drogie, a ich ceny oscylują w granicach 1000 zł. Jeśli stać Was na taki sprzęt warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się trzem kijom.

PONTOS Axon II Caster Evolution to wędzisko stworzone z myślą o ekstremalnie dalekich rzutach umożliwiające nam sięgnąć zestawem dokładnie tam gdzie żerują ryby. Ten bardzo sprężysty kij jest wykonany z wysoko modułowego japońskiego węgla 40T. Ma wybitnie szczytową akcję i pozwala „wystrzelić” zestaw na ekstremalnie duże odległości. Niebagatelne znaczenie ma tu także niewielka waga oraz bardzo smukły blank - 21mm, który stawiając niewielkie opory powietrza znacznie zwiększa nam zasięg rzutu. Długość – 425cm, c.w. – do 250g, waga 490g, przelotki: Fuji Alconite, uchwyt: Fuji DPS. CENA: 1100zł

Wędzisko surfcastingowe powinno bezbłędnie sygnalizować brania.
TUBERTINI Frontera to właśnie taki kij. Szczytówka wędziska to węglowa wklejanka wykonana w technologii „ULTRA SENSITIVE TIP” dzięki której zauważymy najdelikatniejsze ugryzienie małej rybki. Sztywny blank wykonano z najwyższej jakości węgla. Na całej długości jest on wzmocniony dodatkowym węglowym oplotem, dzięki któremu charakteryzuje się ogromną stabilnością podczas rzutów. Wędzisko pozwala nam na bardzo precyzyjne umiejscowienie zestawu w łowisku. FRONTERA to stylowy, smukły – 22mm, włoski kij. Długość - 425cm, c.w. – do 235g, Waga 489g, przelotki: Fuji Alconite, uchwyt: Fuji DPS. CENA: 1200zł

Wędzisko D.A.M SteelPower Black Surf Twin Tip to kompletny kij surfcastingowy. Łączy najważniejsze cechy kija do łowienia z plaży. W zestawie dostajemy dwie różne szczytówki: jedną sztywną, która ułatwia wyrzucenie zestawu na bardzo dużą odległości oraz drugą - miękką, czułą szczytówkę pozwalającą na zaobserwowanie najdelikatniejszego brania. Blank wykonany jest z japońskiego węgla TC30. Charakteryzuje się średnio szybką akcją, która jest jego ogromną zaletą. Kij bardzo dobrze „ładuje się” – dogina podczas wyrzutu ciężarka. Pozwala to mniej zaawansowanym surfcastingowcom na uzyskiwanie znacznych odległości. Wędka dodatkowo wyposażona jest w 3 ciężarki wkręcane w dolną sekcję, pozwalające na wywarzenie blanku według indywidualnych predyspozycji rzucającego. SteelPower Black Surf Twin Tip to solidne, dynamiczne wędzisko, dzięki któremu skutecznie wyholujemy najdorodniejsze okazy. Długość - 450cm, c.w. – do 250g, waga 776g, przelotki: SeaGuide, uchwyt: Fuji DPS. CENA: 1000zł

ŻYŁKA CZY PLECIONKA?

Jaką grubość powinna mieć żyłka do surfcastingu?

Uniwersalna średnica żyłki to 0,25 mm. Ta średnica łączy w sobie odpowiednią wytrzymałość z dość cienkim przekrojem, który z kolei pozwala na oddawanie dalekich rzutów. Cienka żyłka stawia też mniejszy opór dla fali, dzięki czemu nie robi nam się balon, który uniemożliwia utrzymanie zestawu w konkretnym miejscu.

Jeśli zależy nam, aby nasz zestaw nie był zakotwiczony w jednym miejscu, a przemieszczał się po dnie morskim, możemy użyć grubszej żyłki np. 0,30 mm; przy zastosowaniu ciężarka dryfującego (kulka, oliwka) jesteśmy w stanie spenetrować większą część łowiska.

Żyłki w porównaniu do plecionek mają sporo zalet. Podstawową jest oczywiście cena i zdecydowanie mniejsza czepliwość roślinności pływającej w toni morskiej. W sprzedaży są też tzw. żyłki koniczne, które bezwęzłowo łączą gruby (0,60) przypon strzałowy z żyłką główną o mniejszej średnicy (np. 0,22)

Czy kolor żyłki w surfcastingu ma znaczenie?

Żyłka surfcastingowa powinna być przede wszystkim dobrze widoczna. Szczególnie podczas zawodów wędkarskich, kiedy trzeba cały czas kontrolować swoje zestawy i wiedzieć jak się przemieszczają. Morze jest przeważnieSprzęt do surfcastingu sfalowane i bardzo często nasze zestawy będą penetrować powierzchnię dna, przemieszczając się na bok, co powoduje plątanie zestawów. Wędkarze plażowi najczęściej wybierają żyłki w jaskrawych kolorach (fluo: żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym). Takie barwy pozwalają na skuteczną lokalizację zestawu podczas wyrzutu, a także pomagają kontrolować hol ryby.

W nocy najbardziej widoczną żyłką jest oczywiście ta w kolorze białym. Trzeba też zaznaczyć, że na rynku dostępne są żyłki wielokolorowe, które zmieniają swój kolor co 25 metrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy precyzyjniej określić odległość rzutu i pozycję przynęty.

Co z rozciągliwością żyłki?

Surfcasting to przeważnie łowienie na znacznych odległościach. Faktycznie żyłka potrafi (przy odległości 100 metrów) nieźle się rozciągnąć, co wpływa na widoczność brań, a także na ich skuteczność. Warto mieć w swoim arsenale zarówno żyłki, jak i plecionki.

Rozciągliwość żyłki przyda nam się przy połowie leszcza, który jest rybą bardzo płochliwą i podczas brania lubi poobracać przynętę w pysku. Dzięki rozciągliwości żyłki, mniej się płoszy, a sama żyłka skutecznie amortyzuje też odjazdy dużych okazów i pomaga przy holu.

Dbajmy również o jakość naszych żyłek. Stare i zwietrzałe żyłki mogą nie wytrzymać przy zacięciu i holu ryby.

Plecionka do surfcastingu – czy to dobry pomysł?

Plecionki z powodzeniem używamy do połowu płastug, czyli naszych fląder. Ta ryba bierze bardzo różnie i czasami jest to delikatne puknięcie, które możemy zobaczyć, łowiąc jednie plecionką o niewielkiej rozciągliwości.

Cienka plecionka sprawdzi się nam również podczas łowienia przy dużych falach. Zastosowanie o połowę cieńszej od żyłki plecionki da nam lepsze cieńcie fal, a co za tym idzie - precyzyjnie będziemy w stanie określić moment brania.

Jacek Frączek (sekretarz Władek TEAM 2017) używa plecionek o średnicy od 0,12 do 0,15mm. Zalety plecionek to przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość od żyłki przy tej samej średnicy, co daje nam możliwość dalszego wyrzutu zestawu. Oczywiście rozciągliwość jest też bardzo istotna i przy łowieniu na spore odległości plecionka bardzo skutecznie przenosi branie ryby na szczytówkę.

Dodatkową zaletą plecionki jest przenoszenie makronaprężeń, co przydaje się przy łowieniu na podciąganego. Doskonale czuć każdą muldę na dnie czy zaczep.

Niestety plecionki mają też swoje wady, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć cenę i zdecydowanie większą czepliwość roślinności, która bardzo często jest zawieszona w toni morskiej.

ATRAKTORY ZAPACHOWE

Zbędny gadżet czy przydatna rzecz? Na rynku wędkarskim powstaje coraz więcej nowych aromatów, praktycznie na każdy gatunek ryby. Wykorzystują je zarówno spinningiści, karpiarze jak i surfcastingowcy. Przy połowie z plaży szczególnie polecam zapachy zaliczane do tzw. śmierdzieli – są one wytwarzane na bazie mączki rybnej i bardzo intensywne. Dobrym wyborem będą zapachy typu halibut czy krewetka z przeznaczeniem na ryby drapieżne.

Najlepszą przynętą na plaży jest robak o wdzięcznej nazwie „lugworm”, niestety niedostępny w Polsce. Skąd wzięła się jego niepodważalna skuteczność skoro wygląda jak nasza pospolita rosówka? Właśnie stąd, że po przebiciu włoka uwalnia się bardzo intensywną woń, która przyciąga jak magnes wszystkie ryby łowione z plaży, w szczególności flądrowate. Z powodzeniem możemy wypróbować oleje rybne wykorzystywane w karpiarstwie np. z halibuta lub inny rybny. Oleje oprócz zapachu zostawiają w wodzie charakterystyczną tłustą smugę, dodatkowo wabiącą ciekawskie flądry.Sprzęt do surfcastingu

Najwygodniejsze w użyciu są atraktory w atomizerze, które bardzo łatwo nanosi się na przynętę np. Predator lub Atomix. Wystarczy delikatnie spryskać nasze filety lub robaki. Spray bardzo długo utrzymuje zapach na naszym zestawie. W tak dużym zbiorniku, jakim jest morze Bałtyckie można mieć wątpliwości czy atraktory pomogą nam skutecznie zwabić ryby. Jednak warto je wykorzystać, w szczególności w okresach zimnej wody, kiedy przy brzegu pojawiają się duże ilości ryb flądrowatych i dorszy. Woda jest wtedy bardzo czysta i zapach idealnie się w niej rozprowadza. Przetestujcie atraktory stosując na jednej wędce filet okraszony dodatkową nutą zapachową i drugi zestaw bez zapachu. Przekonacie się, że są dni, kiedy jest to niezbędny dodatek pomagający złowić więcej ryb.

Na zawodach Klubowej Ligi Surfcastingu zabronione jest stosowanie atraktorów zapachowych – można z tego wnioskować, że zapach naprawdę pomaga i podnosi skuteczność naszych przynęt. Używajcie atraktora przy każdym zarzuceniu zestawu - dzięki temu powstanie naprawdę duży obszar, w którym roznosi się zapach, a przepływająca ławica na pewno zatrzyma się w takim miejscu i szybciej znajdzie naszą przynętę. Aromaty stosujemy na wszystkie przynęty, zarówno na filet jak i czerwone robaki. Zwiększ swoją szansę na atrakcyjny połów! Do zobaczenia na plaży!


Zobacz też:

Surfcasting - kobiety i dzieci łową z plażyMłodzież i kobiety w surfcastingu


Surfcasting - jak czytać brzeg morski - rewyMorskie REWY - co to takiego?


Surfcasting - leszcze w lecie z plażyŁowimy leszcze z plaży latem


Surfcasting - dorsze z plażyDorsze z plaży – surfcasting jesienią


Surfcasting - jak złowić flądrę z plażyFlądra z plaży – jak ją złowić?


Surfcasting - polecane łowiska plażowePolecane łowiska do łowienia z plaży


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO