Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 8694

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 70 zł os.

Willa Baron

Masztowa 6 Władysławowo 4523

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 100 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Okresy ochronne ryb morskich

Załóżmy, że ktoś nie przepada za tłumami w miasteczkach oraz na plażach i ponieważ ceni sobie większy spokój, na termin wędkarskiego wyjazdu nad morze wybiera wrzesień. W takim  wypadku trzeba przypomnieć, że od 15 września do końca lutego obowiązuje coś, co nazywamy „zakazem portowym”. Otóż w wyżej wymienionym okresie na  wewnętrznych wodach morskich (w tym na terenie portów morskich) nie wolno spinningować. Dozwolone jest natomiast wędkowanie meOkresy ochronne ryb morskichtodą spławikową i gruntową, ale tylko w godzinach od 7:00 do 17:00. O powodach wprowadzenia takiego przepisu i jego odbiorze w środowisku pisał  kiedyś Marek Szymański, pisaliśmy również my w rubryce „Morskie opowieści”. Po obserwacji  portowych  połowów  w  marcu  i  dłuższym  namyśle  można  stwierdzić,  że  ów przepis nie jest irracjonalny i w sporej mierze chroni populację portowych sandaczy. Mimo wszytko jednak, naszym skromnym zdaniem, zakaz powinien obowiązywać na przykład od 1 listopada, a nie już od połowy września, kiedy trwa jeszcze kalendarzowe lato i można liczyć na dobre brania innych ryb, głównie okoni.

Pewną pociechą jest fakt, iż z plaży – na surfa lub spinning – łowić możemy przez cały rok. Kolejna, ważna kwestia: polskie prawo dopuszcza wędkowanie w morzu na zestawy zaopatrzone w większą niż tylko jeden ilość haczyków. I tak na płastugi polujemy na ogół z zestawem dwuhaczykowym, a na śledzie – przy użyciu „choinki”, która może mieć do pięciu haczyków (ale nie więcej!) i nie wymaga stosowania żadnych przynęt naturalnych. Natomiast o tym, jakie przynęty stosujemy w surfcastingu na flądry, dorsze, leszcze i belony pisaliśmy już nie raz. Na koniec jeszcze jedna uwaga: jeśli w to lato zamierzacie spróbować swoich sił w którejś z dziedzin wędkarstwa morskiego po raz pierwszy, przeczytajcie podstawowe przepisy i – koniecznie ! – zapoznajcie się z wymiarami ochronnymi ryb (strona internetowa OIRM). Niektóre różnią się od tych obowiązujących na wodach PZW.  Połamania!


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 6 lipca 2015 r.
w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego.

 

Na podstawie art. 95 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 586, 642 i 730) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) wymiary i okresy ochronne organizmów morskich dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;

2) szczegółowy sposób i warunki wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;

3) wysokość opłaty, o której mowa w art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, zwanej dalej „ustawą”.

§ 2.

1.  Na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia się dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego wymiary ochronne dla poszczególnych gatunków ryb:

2. Wymiar ochronny, o którym mowa w ust. 1, ustala się, mierząc długość ryby od początku zamkniętego pyska do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej.

§ 3.

Ustanawia się okresy ochronne dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego dla następujących gatunków ryb: