Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 19602

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Pryzmat

Męczenników Wielkiej Wsi 39a, Władysławowo, Polska 1922

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Łowienie flądry z plaży na wędkę

Flądra to chyba najbardziej rozpoznawalna ryba morska w Polsce. Przyjeżdżając na wczasy do Władysławowa czy okolicznych miejscowości często wczasowicze pierwsze swe kroki kierują do smażalni czy baru rybnego gdzie zamawiają nasze polskie ryby morskie. Choć smak tej czy innej ryby w otoczeniu nadmorskiej miejscowości zawsze jest wyśmienity to realia są zupełnie inne. Często te ryby są głęboko mrożone czyli identyczne jakie możemy zrobić sobie samemu w Warszawie czy Krakowie…

Oczywiście jest kilka restauracji które specjalizują się w świePrzynęta na Flądrężej rybie (np. Restauracja Rybna Fala), gdzie właściciele sami łowią ryby i sami przyrządzają. Niemniej jednak trzeba było by się zastanowić co zrobić by samodzielnie zdobyć kilka świeżych rybek. Naprzeciw temu zadaniu idzie sklep rybny znajdujący się w porcie (główne wejście od ulicy portowej). Tam możemy zapatrzeć się w świeże rybki z porannych połowów.

Jeśli jesteśmy wędkarzami (a wg danych co 10 Polak to wędkarz), możemy więc spróbować samodzielnie złowić rybkę wprost z plaży. Wybierający się na ryby nad polskie morze początkujący wędkarze zastanawiają się czy jest sens w ogóle łowić i czy ludzie nie będą się z nas śmiali. Jeśli podejdziemy do tematu odpowiednio przygotowani możemy liczyć na dobre połowy i zawstydzenie reszty plażowiczów. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i w okresie letnim wybierajmy te odcinki plaży na których jest mało plażowiczów i nasze wędkarstwo nie będzie im przeszkadzać.

W sezonie letnim możemy złowić przepiękne leszcze czy waleczne belony. W pozostałych miesiącach rybą dominującą jest flądra (którą również skutecznie możemy łowić w lecie). Flądra podpływa bardzo blisko brzegu i nie ma problemu z jej złowieniem. Flądry występują na całej długości Polskiego morza i w każdych wodach portowych Bałtyku. Jest specyficzną rybą a za razem dziwną: jest płaska oczy ma z jednej strony tzw. wierzchniej a pyszczek jest od prawej do lewej strony.

Flądrę możemy złowić łowiąc metodą gruntową jak i na spinning . Ta ryba praktycznie bierze na każdy rodzaj przynęty: niemieckie robaki (tzw paskówka), nasze czerwone robaki, dędrobenę, filet ze śledzia lub inna martwą rybkę. Przez niektórych wędkarzy jest nazywana odkurzaczem morskim gdyż penetrując morskie dno zjada wszystko co wyda się jej ciekawe.

Najlepsze wyniki w połowie flądry możemy uzyskać wczesną wiosną lub jesienią . Wielkości łowionych u nas fląder wahają się od około 20 cm do ponad 40. Dobry wędkarz metodą surfcastingową jest wstanie w ciągu kilku godzin złowić kilkadziesiąt dorodnych ryb. Tak jak już napisałem wcześniej flądra to bardzo ciekawska ryba. Wędkarze z Władek TEAM często wzbogacają zestawy końcowe o dodatkowe koraliki i błyskotki które mają na celu przyciągnięcie tej rybki do naszych zestawów. Warto zastosować koraliki czerwone lub srebrne, które będą na dnie połyskiwać wykorzystując odbicie światła słonecznego. Podobnie wygląda sprawa gdy zastosujemy płaskie kółka zrobione z folii holograficznej. Po zapadnięciu zmroku warto zastosować kilki fluorescencyjne gdyż to sprawdzony sposób na przyciągnięcie tej rybki do naszej przynęty. Część wędkarzy używa również atraktorów zapachowych (ale o tym opowiem kiedy indziej).

Nieoficjalnym mistrzem w łowieniu tej ryby jest kolega Andrzej Dechnik z klubu wędkarskiego Wladek TEAM . On to niejednokrotnie pokazał na różnych zawodach że jak nikomu nic nie bierze to on łowi właśnie flądrę .Uzyskał przydomek „dłubacza fląder”. Zachęcam wszystkich do spróbowania sił w łowieniu tej ryby a zobaczycie jaka to przyjemność.


Zobacz też:

Surfcasting - kobiety i dzieci łową z plażyMłodzież i kobiety w surfcastingu


Surfcasting - jak czytać brzeg morski - rewyMorskie REWY - co to takiego?


Surfcasting - leszcze w lecie z plażyŁowimy leszcze z plaży latem


Surfcasting - jakie wędzisko i kołowrotek?Jakie wędzisko i kołowrotek do surfcastingu?


Surfcasting - polecane łowiska plażowePolecane łowiska do łowienia z plaży


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO