INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM
Przypon główny wykonujemy z żyłki zwykłej lub Amnesi, która nie posiada pamięci (naprawdę jest świetna). Jego długość powinna wynosić ok. 1-1,3m. Do niego przywiązujemy krętlik, który będzie nam służył do połączenia ze „strzałówką” poprzez agrafkę. Następnie nawlekamy na przypon główny stoperek tzw. cylinderek + koralik + krętlik + koralik+ stoperek dalej kolejny stoperek, koralik, krętlik, koralik, stoperek; do końca przyponu wiążemy agrafkę z krętlikiem, która posłuży nam do założenia ciężarka.
Teraz ustawiamy odległość między krętlikami, która powinna być wynosić ok 70-100 cm, następnie blokujemy krętliki stoperkami tak, żeby między nimi było ok 5-8mm luzu, z następnym postępujemy tak samo. Wielkość krętlika dobieramy na podstawie dwóch parametrów. Pierwszy to taki, aby przez oczko nie przelatywał koralik, drugi to jakość wzroku – im wzrok lepszy, tym kółeczko mniejsze i na odwrót, bo do tego kółeczka będziemy montować boczne troki. Te są wykonane ze zwykłej żyłki, żyłki Amnesi lub fluorcarbonu o średnicy co najmniej 0,25 mm. Ja preferuję flurocarbon, gdyż jest niewidoczny dla ryb; jego wadą jest natomiast dość częsta wymiana z powodu powstania sprężynki. Do troku wiążemy haczyk, koniecznie kuty nr 2-5 w kolorze czerwonym z zadziorkami na trzonku (polecam firmę Owner). Z drugiej strony robimy typową pętelkę, którą przewlekamy przez kółeczko krętlika, a haczyk przez tę pętelkę i zaciskamy.
Przyponiki dobieramy tak, aby ich długość łączna była o ok. 5 cm krótsza niż odległość między krętlikami, do których są one przywiązane. Stoperki cylinderki służą do regulowania odległości przyponów od ciężarka, (raz wyżej, raz niżej).