Oferta miesiąca

Villa Alex

Ogrodowa 6 Władysławowo 10961

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
35 zł - 75 zł os.

Żaczek

Wyzwolenia 3 Władysławowo 4569

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
30 zł - 65 zł os.

O atrakcji

Bateria redłowska była pierwszym tego typu obiektem zbudowanym po wojnie. Jest ona najbardziej znana z racji atrakcyjnego położenia na klifie redłowskim.

O budowie tej baterii zadecydowano już w październiku 1946 roku. Pierwsze "ostre" strzelanie do celu morskiego odbyło się 12 sierpnia 1948 roku. Niedługo później rozpoczęto budowę centrali artyleryjskiej oraz punktu kierowania ogniem wyposażonego w dalmierz (podobne konstrukcje można spotkać w Helu).

Od początku istnienia bateria wchodziła w skład 31 Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej do czasu, kiedy 22 listopada 1950 utworzono samodzielne Baterie Artylerii Stałej, a redłowska bateria otrzymała numer jedenasty. W 1955, kiedy ponownie utworzono dywizjony, 11 BAS weszła w skład 32 DAN, którego sztab mieścił się właśnie w Redłowie. Również tu kształciły się kadry przyszłych baterii - mieściła się tu Szkoła Podoficerska Artylerii Nadbrzeżnej

Obiekty 11 BAS
- 4 SO (ob. nr 101,102,103,104) - (4x130mm)
- CA (ob. nr 105)
- GPKO
- ZPKO
- Magazyn amunicji specjalnej
- Przybateryjny magazyn amunicji
- Schron załogi (ob. nr 111)
- Elektrownia
- Wzmocnione punkty obserwacyjne Orłowo i Oksywie (ob. 119 i 120)
- Schron-garaż reflektora i agregatu

Droga do stanowisk ogniowych prowadząca z Polanki Redłowskiej wiedzie przez teren bardzo silnie ufortyfikowany. Działa otacza system ponad 3 km transzei, żelbetowych stanowisk CKM i RKM oraz pozostałości ziemno-drewnianych schronów. Jest to część dawnego Kompanijnego Rejonu Umocnionego o znaczeniu przeciwdesantowym.

Przez wiele lat wstęp na teren ten był (oficjalnie) zabroniony, lecz po rozformowaniu jednostki i późniejszym cofnięciu jej płotu w głąb lądu stanowiska bojowe są ogólnie dostępne.

Niszczejące przez wiele lat obiekty doczekały się przynajmniej częściowej renowacji. W latach 2006-2009. Działa po rekonstrukcji pomalowano na dwa sposoby odpowiadające dwóm okresom funkcjonowania jednostki. W pierwszych latach działa malowane były na jednolity, zielony kolor, w okresie pózniejszym przybrały barwy maskujące.

 

 

Najbliższe ze stanowisk (SO nr 4) znajduje się na stromym wzniesieniu, ok. 600m na północ od obelisku gen Baden-Powella (Polanka Redłowska) i 90m w linii prostej od morza, co wskaże nie tylko przewodnik po Gdańsku, Gdyni czy Sopocie :) Kolejne SO zlokalizowane są nieco na południe. Można się tam dostać także od strony ul. Orląt Lwowskich (zejście nieopodal parkingu) oraz od strony Orłowa (od południa). Jednak najwygodniej chyba dostać się plażą od strony centrum Gdyni, opuszczając ją wejściem GDY11 i udając się na najwyższe ze wzniesień w kierunku południowym.

Zabytki

Lokalizacja i otoczenie

Wszystkie Obiekt Obiekt
Aktywuj mapę

Najbliżej obiektu

  Galerie zdjęć, fotorelacje, reportaże i wydarzenia

  Stanowiska baterii nadbrzeżnej w Redłowie

  Gdynia redłowo
  13 zdjęć

  Na klifach w Gdyni-Redłowie w obrębie Kępy Redłowskiej znajdują się cztery stanowiska baterii nad...SPRAWDŹ

  Ventus

  Najlepsza lokalizacja, od nas wszędzie będziesz miał blisko. Zapraszamy do przytulnych pokoi!! :)

  Julia

  Serdecznie zapraszamy na super wczasy BLISKO MORZA!

  Nad Morzem

  Weekend Majowy, Boże Ciało
  CZERWIEC
  Promocja cenowa!
  tel. 608-760-928