Żuraw to dawny dźwig portowy, który obok fontanny Neptuna stanowi najbardziej wyrazisty symbol Gdańska. Zabytek kojarzony jest z morską historią miasta dlatego wybrano go na miejsce ekspozycji poświęconej funkcjonowaniu dawnego portu gdańskiego.
Bardzo dokładnie przedstawiono tu portową historię Gdańska: wnętrza spichlerzy, makiety drewnianych nabrzeży, modele statków, pogłębiarek toru wodnego i dźwigów.
Główną atrakcją jest tutaj mechanizm Żurawia, największego dźwigu portowego średniowiecznej Europy. Tworzą go dwie pary drewnianych kół deptakowych. Żuraw jest jednocześnie bramą miejską, która z ulicy Szerokiej prowadzi na Długie Pobrzeże.
Atrakcją jest już sama przechadzka wąskimi, drewnianymi schodkami na najwyższą kondygnację. Tam można z bliska podziwiać rozmiar mechanizmu, którego praca opierała się na bardzo prostej zasadzie. Robotnicy wchodzili do kół i stąpając po przymocowanych od wewnątrz deskach, rozkręcali mechanizm (stąd określenie "koła deptakowe"). Cztery osoby mogły "podnieść" ciężar o wadze nawet dwóch ton.
Gdy już będziecie Państwo przy kołach, nie zapomnijcie wyjrzeć na zewnątrz budynku. Będziecie na wysokości ok. 27 metrów – z tego poziomu rozciąga się niezwykły widok na Motławę, Ołowiankę i jachty w marinie.
Dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego, który spłonął w 1442 r.