Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 874

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
40 zł - 60 zł os.

Klif

Obrońców Helu 11 Władysławowo 500

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 70 zł os.


Polskie Wędkarstwo Morskie

INFORMATOR MORSKI - wszystko czego szukasz na jednej stronie...
Na skróty: zawody | prognoza pogody | opłaty | ODZIEŻ WŁADEK TEAM

NASZ FACEBOOK

Władysławowo przed wyprawą na głębokie dorsze

Władysławowo słynie z głębokich rowów i dołków w których bytują duże dorsze. Dlatego w przeważającej większości wypraw dorszowych warto przygotować się na to że szyper wywiezie nas daleko w głąb Morza Bałtyckiego aby odwiedzić tzw „pewniaki” czyli miejscówki w których najczęściej stacjonują ławice dorszy.

Wędkowanie z dryfującej łodzi na wysokości Władysławowa cechuje się właśnie dużymi głębokościami, sięgającymi często 80 metrów. Co zrobić by skutecznie łowić dorsze na takich głębokościach i jak dobrać sprzęt by łowienie byłWładysławowo porady przed wyprawą na dorszeo przyjemne?

Zacznijmy od ciężaru pilkerów do których będziemy dobierać później wędzisko. Wg Macieja Kamińskiego, kilkukrotnego mistrza przeróżnych festiwali i mitingów dorszowych odbywających się na naszych polskich wodach, na sukces składa się bardzo wiele czynników. Na tegorocznym 15 Festiwalu Dorsza we Władysławowie miałem okazję przyjżeć się jego zestawowi przynęt na dorsze oraz porozmawiać nieco na temat wędkowania na dużych głębokościach.

Pierwszym i zasadniczym elementem naszego zestawu wędkarskiego jest pilkier który pełni dwie funkcje: jest przynętą oraz obciążeniem. Maciej zwraca uwagę, że przy dużych głębokościach nie jest aż tak ważny kolor pilkera ale jego kształt a co za tym idzie praca. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskami łowiąc lekkimi pilkerami niż cięższymi. Dlatego podczas łowienia na dużych głębokościach należy tak dobierać ciężar pilkera by był on jednocześnie najlżejszym z możliwych danego dnia. No właśnie ale o co chodzi że jednego dnia da się łowić pilkerem 75 gramowym a innego 120 to mało. Głównie ma tu wpływ dryf kutra wędkarskiego oraz prądy morskie które potrafią zrobić z naszej plecionki tzw „balon” i dzięki temu pilkier nie ma szans dotknąć dna.

Trzeba też wytłumaczyć nieco mniej doświadczonym dorszowcom, że przeważnie dorsze są „przyklejone” do dna lub żerują tuż nad dnem. Dlatego tak ważne jest ostukiwanie dna przez pilker lub chociażby kontakt z nim co jakiś czas. Oczywiście zdarza się też tak że dorsze żerują w toni ale wieloletnie doświadczenie moje jak i Macieja pokazuje, że najlepiej nastawić się na to że ryby są przy samym dnie lub w jego okolicy.

Budując zestaw dorszowy do zadań specjalnych (czyli łowienia na dużych głębokościach) należy szczególną uwagę zwrócić na wszystkie elementy które mogą negatywnie wpłynąć na szybkość opadania pilkera na dno. Warto stosować malutkie krętliki oraz plecionkę 0,08. TAK – TAKĄ CIENKĄ! Ja też jestem przyzwyczajony do plecionek 0,18 lub chociażby 0,16 ale coraz częściej przekonuję się do tego że plecionka 0,10 lub nawet 0,08 w zupełności wystarczy. Maciej praktycznie cały czas łowi na ośmio splotową markową plecionkę 0,08 i nie miał z nią ani jednego problemu. Owszem przy nieco większych dorszach trzeba posiłkować się osęką lub podbierakiem przy windowaniu ryby na pokład ale taka plecionka o wiele lepiej radzi sobie z prądami morskimi (nie robi się z niej balon) a że jest bardzo cienka to przecina wodę i można za jej pomocą lepiej wyczuć ruchy pilkera jak i skubnięcia ryb.

Kolejnym ważnym elementem zestawu końcowego jest przywieszka. Jeśli mamy dość spory dryf (powyżej 0,8 węzłów) to przy chęci lekkiego dzigowania musimy zrezygnować z przywieszki i Władysławowo porady przed wyprawą na dorszełowić na samego pilkera. Taki 100 gramowy dobrze prowadzony pilker jest zdecydowanie lepszą przynętą niż 180 gramowy nieuzbrojony z dwoma przywieszkami. Oczywiście jest wielu zwolenników przywieszek (są one bardzo skuteczne i łatwe w prowadzeniu). Jeśli już koniecznie chcemy użyć przywieszki spróbujmy zastosować ją na żyłce 0,28 i haku bez ołowianej główki. Jako przynętę Maciej często używa małych gum lub nawet twisterów (takich jak na okonie). Dorsz to bardzo żarłoczna ryba i raczej nie przepuści nawet najmniejszemu dobrze prowadzonemu paproszkowi. Jeśli omawiamy zestaw końcowy to warto powiedzieć, że na jego budowę składa się żyłka 0,28 do 0,38 najlepiej Fluorocarbon. Jeśli stosujemy te niższe wartości warto nie szarpać się z rybą a spokojnie prowadzić ją od samego dna do lustra wody.

Ostatnim ważnym elementem naszego morskiego zestawu do połowu dorszy z kutra jest samo wędzisko. Tu dowolność jest ogromna. Pamiętajmy jednak by wędzisko było na tyle mocne by dało się nim rzucić pilkerem 120 gramowym spod burty. Do tego celu możemy wykorzystać bardzo dużo wędzisk z przedziału 100-200 gramów. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę by wędzisko było na tyle miękkie by amortyzowało bujanie statku i szarpnięcia ryb. Przy plecionce 0,08 oraz przyponie 0,28 nie możemy sobie pozwolić na siłowe holowanie ryby oraz na wędziska sztywne jak kij od szczotki.


Zobacz też:


Dorsze z kutra w lecieKrótkie rejsy dla wczasowiczów


Dorsze z kutra - łowimy ryby na płytkiej wodzieDorsze z płytkiej wody we Władysławowie


Dorsze z kutra - łowimy dorsze z 80 metrów we WładysławowieJak łowić dorsze z 80 metrów?


Ranking kutrów Władysławowo wyprawy na dorszeLista kutrów wędkarskich z Władysławowa


Wróć na stronę główną morskiego informatora wędkarskiego

PORADNIK WĘDKARZA MORSKIEGO