Oferta miesiąca

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 18060

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Willa Przy Gwiazdach

Obrońców Helu 28 Władysławowo 8042

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
70 zł - 160 zł os.


Jaki kołowrotek na plażę?

Jak oceniasz film?
5

Często spotykamy się na plaży wspólnie łowiąc rybki metodą Surfcastingową w naszym przepięknym MORZU BAŁTYCKIM. W tym odcinku odwiedziliśmy naszą kadrę ze Słupska by przyjrzeć się używanym przez nich kołowrotkom.


Oczywiście ile wędkarzy tyle sprawdzonych sposobów na skuteczne wędkowanie w morzu. W wędkarstwie plażowym prócz dobrego wędziska ważnym elementem sprzętu wędkarskiego jest odpowiedni kołowrotek. Prym wiodą tu kołowrotki karpiowe które są nieco tańsze od tych dedykowanych na słone morskie wody ale nie ustępują im rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi wędkowanie.
Przed zakupem kołowrotka ważne byśmy zwrócili uwagę na wolną oscylację czyli aby nasza szpula jak najwolniej poruszała się (góra-dół). Dzięki temu nasza plecionka czy żyła będzie bardziej równomiernie nawinieta na szpuli a co za tym idzie przy bardzo szybkich i siłowych zarzuceniach zestawu morskiego nie będą powstawać tzw brody.
Kolejnym ważnym elementem na który trzeba by zwrócić uwagę podczas zakupu kołowrotka do plażowego wędkowania jest odpowiedniej wielkości szpula. Tu jest prosta zasada – czym większa tym lepiej. Nie mam na myśli natomiast jej głębokości ale wysokości i obwodu. Podczas zarzucania zestawu zależy nam by posłać go jak najdalej i aby uniknąć splątania żyłki podczas musimy korzystać z wysokich i najlepiej stożkowych szpul.
Na rynku znajdziemy wiele kołowrotków spełniających powyższe wymagania. Nie powinniśmy na początku zawracać sobie głowy tym by kołowrotek był odporny na słoną wodę gdyż zasolenie Morza Bałtyckiego jest niewielkie i obmycie kołowrotka pod kranem po udanej wyprawie wędkarskiej w zupełności wystarczy.

Chcąc skutecznie łowić na bałtyckich plażach musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oprócz wędziska kluczową rolę w naszym zestawie surfcastingowym odgrywa kołowrotek. Taki młynek powinien posiadać szpulę typu „long cast”, która umożliwia dalekie rzuty, zdolną pomieścić minimum 200 m żyłki w granicach od 0,25 do 0,30mm lub plecionkę od 0.13 do 0.20mm. Kołowrotki do surfcastingu to zazwyczaj duże, mocne maszyny dające nam komfort łowienia w każdych warunkach, znoszące znaczne obciążenia przy wyrzutach i ściąganiu ciężkich zestawów.

Penn Affinity LC 8000
To najpopularniejszy kołowrotek na bałtyckich plażach i nie tylko. Ceniony za swoją niezawodność, nowoczesny wygląd i przede wszystkim za moc, którą dysponuje. Penn Affinity LC jest kołowrotkiem zaprojektowanym do połowu na ekstremalnie dużych dystansach. Wyposażono go w 10 wysokiej klasy łożysk zapewniających płynną pracę wszystkich mechanizmów. Przekładnia główna wykonana jest z tytanu, a przełożenie 4.2: 1 zapewnia niezwykłą moc. Kołowrotek posiada ślimakowy system posuwu szpuli „Wrom Drive™” oraz system wolnej oscylacji szpuli, dzięki którym nawój linki jest niemal idealny. W zestawie dostajemy 2 szpule: głęboką zdolna pomieścić 485m żyłki 0,35mm oraz płytką – stożkową szpulę do dalekich rzutów mieszczącą 300m plecionki 0,18mm. Penn Affinity LC 8000 to niemal doskonały kołowrotek surfcastingowy, który posłuży długie lata.
Waga 715g, moc hamulca 17 kg, nawój 98 cm. Cena 750zł

DAM QUICK Costa Surf 1000
Kołowrotek firmy DAM to nowość na 2016r. Został stworzony na potrzeby wędkarstwa plażowego przy udziale wędkarzy surfcasingowych. Dzięki temu zyskał wszystkie niezbędne cechy rasowego morskiego młynka. Kołowrotek dysponuje siedmioma uszczelnionymi, zabezpieczonymi przed działaniem wody morskiej łożyskami. Posiada grafitową obudowę i rotor oraz system kontroli wibracji „Anti-Vibro”, dzięki którym konstrukcja jest niezwykle stabilna podczas pracy z największymi obciążeniami. Przekładnię zbudowano z najwyższej jakości materiałów zapewniających płynną i gładką pracę. Na szczególną uwagę w całej konstrukcji zasługuje aluminiowa, podwójnie anodyzowana szpula. Jest to płytka stożkowa szpula umożliwiająca dokładne nawinięcie cienkiej linki bez zbędnego podkładu, co ma niebagatelny wpływ na odległość rzutów. Producent dopracował ten element w 100% zapewniając użytkownikowi komfort łowienia na każdym dystansie.
Waga 725g, moc hamulca 16 kg, nawój 86 cm. Cena 600zł

Shimano Aero Technium 10000 XSC
Produkty wychodzące z japońskiej fabryki firmy Shimano od lat cechuje najwyższa jakość, niezawodność i staranność wykończenia. Shimano Aero Technium 10000 XSC to produkt z najwyższej półki zaopatrzony w szereg najnowocześniejszych rozwiązań. Kołowrotek wyposażony jest w napęd „X-SHIP” gwarantujący niezrównanie gładką i jedwabistą pracę. Piekielnie mocna przekładnia wykonana z kutego na zimno aluminium oraz ślimak z mosiądzu zapewniają ponadprzeciętną moc podczas ciężkiej „morskiej orki”. Szpula o dużej średnicy z innowacyjnym rantem „A-RC” umożliwia ekstremalnie dalekie rzuty. Charakterystyczną cechą kołowrotka jest system ultra wolnej oscylacji – najwolniejszy i najbardziej precyzyjny na rynku, dzięki czemu uzyskany nawój żyłki jest perfekcyjny. Kołowrotek zabezpieczono przed działaniem słonej wody m.in. poprzez system odprowadzający wodę. Do produkcji użyto oczywiście najwyższej jakości materiałów, które zapewniają wyjątkowe wyważenie całej konstrukcji. Stylowe wykończenie połączone z szeregiem cech użytkowych i niewielką wagą sprawiają, że sprzęt ten jest
zaliczany do ścisłej czołówki kołowrotków surfcastingowych.
Waga 550g, moc hamulca 20 kg, nawój 102 cm. Cena 2100zł

Udostępnij!
Wyświetleń: 395

Zobacz więcej:

Łowimy TROĆ w Mechelinkach - opis łowiska

10.02.2020
4
Kolejny filmik z cyklu "poznajemy nowe łowiska". Tym razem odwiedziliśmy turystyczną miejscowość Mechelinki koło Rewy. Bardzo dogodny parking - tuż koło zejścia na plażę oraz ciekawe dno to podstawowe atuty tego łowiska. Dziś był wysoki stan wody i nie było nam dane wejść daleko w głąb Zatoki ale wrócimy tu jeszcze kiedyś bo te rewki które widać na mapie google wyglądają bardzo obiecująco...

SPRAWDŹ

LIVE ➤ 1 Tura - Sektor B+C pogoda taka sobie...

04.06.2022
Brak oceny
Nowy LIVE wprost z łowiska :) Czekam na Wasze komentarze co myślicie o tej sprawie. Do zobaczenia na niedzielnej DEBACIE...

SPRAWDŹ