Słowiński Park Narodowy odwiedzany jest przez tysiące turystów. Największą atrakcją jest Wydma Łącka, przez którą wytyczono szlak. Wydmy wędrujące z prędkością 2-10 metrów na rok, zajmują środkową część Mierzei Łebskiej.
Rozległe ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym przyciągają turystów jak magnes.
Wiatr sprawia, że wydmy przemieszczają się i osiągają wysokość do 30-45 metrów. Minusem tego zjawiska jest fakt, że zasypują w ten sposób nadmorskie lasy, bagna, a nawet tereny zamieszkane. Takie miejsca wyglądają jak cmentarzyska przyrodnicze. Dokładnie mowa tu o tzw. martwych lasach tworzonych przez kikuty drzew.
Największe zmiany w krajobrazie zachodzą jesienią i wiosną podczas sztormów na Bałtyku. Piasek przemieszcza się już przy wietrze, który wieje z prędkością 5 metrów na sekundę.
Najwyższa ruchoma wydma to Łącka Góra o wysokości 42 metrów. Prowadzi przez nią siedmiokilometrowy szlak rozpoczynający się w miejscowości Rąbka, położonej 2,5 km od Łeby. Można go pokonać pieszo lub na rowerze, Ze szczytu Łąckiej Góry roztacza się niesamowity widok, który sprawa, że możemy się poczuć jak na prawdziwej pustyni. Sceny niczym z filmów kręconych na piaskach Sahary.
Jak dotrzeć na ruchome wydmy?
Najlepiej rowerem lub pieszo. Można również specjalnymi busem + melexami.
W zależności od narzuconego tempa spacer na ruchome wydmy zajmie nam około 2-3h. Możemy wędrować mierzeją łebską przez las lub brzegiem morza. Spacerując lasem musimy opłacić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego.
Jeśli wybierzemy podróż rowerem musimy kupić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Przed samymi wydmami znajdują się parkingi rowerowe - płatne.
Jeżeli nie chcecie tracić dnia na piesze czy rowerowe wyprawy to jest dobra informacja.
Z Rąbki jeżdżą melexy które mogą Was dowieźć do wyrzutni rakiet (około 3 km przez ruchomymi wydmami) lub do samych wydm. Za każdy odcinek trasy musimy zapłacić bilet + należy opłacić wstęp na teren Słowińskiego Parku Narodowego.
Wyrzutnia rakiet
3 kilometry za Rąbką znajduje się wyrzutnia rakiet. Istnieje podejrzenie, że w tym miejscu Niemcy w trakcie II Wojny Światowej konstruowali broń jądrową. Pełna historię można usłyszeć od przewodników którzy rozpoczynają obchód po wyrzutni rakiet co około 15 minut.
Należy pamiętać, że wycieczka po Słowińskim Parku Narodowym całodniowa wyprawa, wię najlepiej wyruszyć przed godziną 9:00 nawet jeśli decydujemy się na busa / melexy.
Jak to wygląda czasowo?
Dojście na ruchome wydmy: 3 godziny w jedną stronę
Dojazd rowerem na ruchome wydmy: 1 godzina - 2 godziny w jedną stronę
Spacer po Rąbce: 30 minut - godzina
Spacer po wyrzutni / latarni: 1 godzina - 2 godziny
Spacer po wydmach: 30 minut - 2 godziny
SPN Smołdzino tel. 059 811 72 04 W Parku obowiązują opłaty za wstęp; od 1 V do 30 IX : dorośli 4,00 zł, dzieci, młodzież, renciści i emeryci 2,00 zł
OO Rąbka
Opis trasy
Nazwa: Trasa edukacyjna w Obwodzie Ochronnym Rąbka
Rodzaj: przyrodniczo - geograficzno - historyczna
Odbiorcy: uczniowie wszystkich typów szkół (oferta edukacyjna, cennik)
Długość: 13 km
Czas: 2-6 godzin w zależności od środka transportu ( meleks /www.wydmy-leba.pl/, statek, rower, pieszo)