Oferta miesiąca

Domki i Apartamenty u Piotra

Sportowa 5, Władysławowo 6539

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 65 zł os.

Julia

Bohaterów Kaszubskich 8 Władysławowo 14540

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
60 zł - 80 zł os.

Piaśnica " Las Śmierci " miejsce martyrologii

Udostępnij

Rodzaj: Ciekawostki

Autor: Kasia Foigt

  • miasto: Piaśnica
  • lokalizacja: Lasy Piaśnickie
  • data: 08.09.2013

Piaśnica Wielka to niewielka kaszubska wieś leżąca około 10 km od Wejherowa. Pobliskie Lasy Piaśnickie Niemcy wybrali jako miejsce masowych egzekucji ze względu na dogodny dojazd autobusami i drogą kolejową oraz odludne położenie. W Lesie Piaśnickim znajduje się największy na Pomorzu pomnik martyrologii Polaków. Tutaj na przełomie 1939 i 1940 roku hitlerowcy rozstrzelali około 12 tysięcy osób. Ks. Bogusław Żurawski, zmarły przed czterema laty, wieloletni prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Mogiłami Piaśnicy w Wejherowie mówił: - Przebaczamy krwawym katom, ale tej tragedii nie zapominamy. Dla nas Piaśnica to ziemia święta, to ciągle żywa nauka przeszłości... Październik kojarzy się jeszcze wielu wejherowianom i mieszkańcom okolicznych wsi ze straszliwą tragedią. Z dotychczasowych badań wynika, ze Piaśnica jest największym miejscem masowych egzekucji w województwie pomorskim i drugim miejscem po obozie Stutthof pod względem liczby zamordowanych osób w tym regionie w czasie II wojny światowej. Wśród zamordowanych w Piaśnicy jest błogosławiona siostra Alicja Kotowska ze zgromadzania sióstr zmartwychwstanek, którą rozstrzelano 11 listopada.13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II zaliczył siostrę Alicję do grona błogosławionych męczenników II wojny światowej. W odległości ok. 1 km na południe od wsi, przy szosie z Wejherowa do Krokowej (droga wojewódzka nr 218) znajduje się Pomnik Ofiar Piaśnicy. Lasy Piaśnickie stały się sanktuarium narodowo-kościelnym archidiecezji gdańskiej. Leśny cmentarz nazywany jest czasem "Kaszubską Golgotą". Co roku, w święto Odzyskania Niepodległości, odbywa się pielgrzymka do Piaśnicy.

Ładowanie

Komentarze

Osoba wierząca w Boga a nie w księży

CZY KTOKOLWIEK ZWRÓCIŁ UWAGĘ Z ODWIEDZAJĄCYCH LUDZI,RODZIN Z DZIEĆMI NA SKANDALICZNE POSTAWY KSIĘŻY KTÓRZY W RAŻĄCY SPOSÓB PRZYCISKAJĄC CHŁOPCA I DZIEWCZYNKĘ BEZCZELNIE DO SWOICH GENITALIÓW? CZY TAK KSIĄDZ PRZYTULA DZIECI?? JAK WIDAĆ CHYBA DLA NICH WSZYSTKICH JEST TO NATURALNE.?! DZIWNE JEST TO ZE MŁODE POKOLENIA NA TO POZWALAJĄ WYJECHAŁAM Z TAMTAD OBURZONA!!

Wejherowianin

Osoba wierzącą w Boga a nie w księży musi być nieźle opętana. Co robią z człowieka media, że osoba patrząc na pomnik wbudowany w ołtarzu nie potrafi odróżnić kapłanów od niewiast które przytulają swoje dzieci. Dzieci, które też tam były mordowane. Kobieto jak nienawidzisz kapłanów których Bóg powołał tak i nienawidzisz Boga.

Gosia

Widziałam tylko piękne miejsce, cudny pomnik i myślałam o tych cierpiących ludziach i dzieciach ,którzy stracili życie.

Dodaj komentarz

Doris

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA UDANE WCZASY NAD MORZEM

Julia

Serdecznie zapraszamy na super wczasy BLISKO MORZA! Rewelacyjne warunki dla Par Rodzin Grup oraz osób indywidualnych!

Jadwiga


Blisko plaży i letnich atrakcji
608 760 928