Oferta miesiąca

Jutrzenka

Wyzwolenia 8 Władysławowo 3636

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
50 zł - 75 zł os.

Cass

Płk. Dąbka 6 Władysławowo 4515

DODAJ DO ULUBIONYCH aby stworzyć własną listę najlepszych obiektów!
30 zł - 50 zł os.

Mewi Ryf

Rewa
Ocena atrakcji:
4.5
 • Atrakcja darmowa!
 • Czas jaki tu spędzisz to około: 45minut!
 • Obiekt czynny: cały rok.
Kontakt z obiektem
58
Pokaż numer
Udostępnij!

O atrakcji

Rybitwia Mielizna (także Mewia Rewa albo Mewi Ryf) to wąska mielizna długości około dziesięciu kilometrów, przecinająca z południa na północ Zatokę Pucką i łącząca Cypel Rewski na południu z Mierzeją Helską na północy.

Skąd taki twór wziął się na środku zatoki? Odpowiedź jest bardzo prosta: mielizna ta jest skutkiem nanoszenia piasku przez prąd morski, płynący przez zatokę. Dzieli Zatokę Pucką na dwie części: "Wewnętrzną" (tzw. Zalew Pucki) i "Zewnętrzną" na wschodzie.

Płycizna na większości swojej długości ma około metra głębokości, co umożliwia w sprzyjających warunkach pogodowych przejście pieszo z Rewy na mierzeję w okolicach Kuźnicy nie zanurzając się przez większość drogi głębiej niż do pasa. Trzeba jednak wpław pokonać sztuczny przekop, zwany "Głębinką" lub "Depką", wykonany w celu umożliwienia żeglugi pomiędzy Zatoką Wewnętrzną, nad którą leży przystań w Pucku, a Zatoką Zewnętrzną i otwartym morzem.

Raz w roku odbywa się tak zwany "Marsz Śledzia", w którym śmiałkowie tą trasą pieszo przechodzą z Kuźnicy do Rewy. Okresowo miejscami mielizna wynurza się, tworząc miniaturowe wysepki.

Na Mewim Ryfie, na głębokości 5 metrów, spoczywa wrak małego polskiego okrętu podwodnego ORP Kujawiak, zatopionego celowo przez Marynarkę Wojenną. Wrak statku może być doskonałą przestrogą dla niedoświadczonych sterników. W tej okolicy bardzo trzeba uważać, aby nie uszkodzić swojej łodzi czy kutra.

Wzdłuż Rybitwiej Mielizny przebiega wschodnia granica Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się ona na obszarach Natura 2000. Jak łatwo się domyślić nazwa tego miejsca wzięła się od Mew, gdyż bardzo lubią przebywać w tym miejscu. Jest to również naturalne siedlisko dla innych ptaków morskich, m.in. kormoranów, albatrosów itp.

Przyroda

Lokalizacja i otoczenie

Wszystkie Obiekt Obiekt

Najbliżej obiektu

  Fotorelacje z tego miejsca

  Spacerkiem po plaży w Rewie

  Rewa
  25 zdjęć

  Rewa to przeurocza wieś położona nad Zatoką Gdańską. Ogromną zaletą tego miejsca jest położenie, bow...SPRAWDŹ

  Spacer po Rewie

  Rewa
  22 zdjęć

  Rewa wieś rybacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo, na Kas...SPRAWDŹ

  Błękit Oceanu

  NOWY OBIEKT przestronne i nowoczesne pokoje CETNIEWO!

  Aleksandra

  Centrum Władysławowa - doskonała lokalizacja na MAJÓWKĘ!

  Fiszmuch

  Komfortowe i duże mieszkanie w cenie mini apartamentu!