Rodzaj: Kościół
Autor: Redakcja wladek.pl
Dekretem z dnia 13.06.2001r. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski powołał nową parafię w Ostrowie. Osada ta od 1957r. należała do Parafii w Karwi, a dawniej do Parafii w Strzelnie. W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, dnia 24.06.2001r. w Kaplicy Leśnej przy cmentarzu w Ostrowie o godz. 1700 odprawiłem inauguracyjną Mszę św. Przybyło grono mieszkańców, a wśród nich delegacja, która uroczyście mnie powitała. W tej ważnej chwili obecni byli: ks. proboszcz Zygmunt Jankowski z Karwi oraz ks. dziekan Jerzy Kunca z Żarnowca i ks. dziekan z Żukowa, mój dotychczasowy proboszcz. Po Mszy św. zaproszeni zostaliśmy na kolację, a nowo mianowany ks. proboszcz zamieszkał tymczasowo w domu rodziny Państwa Adama i Hanny Miłosz. Msze św. sprawowano w Kaplicy Leśnej. Mając na uwadze, że wraz z odjazdem wczasowiczów przeminie także lato, dlatego od samego początku rozważano różne miejsca, gdzie można byłoby godnie sprawować liturgię. Dzięki życzliwości władz Miasta z Władysławowa zorganizowano kilka spotkań w czasie których mieszkańcy wskazali na opuszczoną szkołę położoną w centrum Ostrowa, gdzie 5 lipca 2001r. rozpoczęto prace przy zaadoptowaniu jej na kaplicę i tymczasową plebanię. 1 września 2001r. Ks. Abp T. Gocłowski wyświęcił Kaplicę i plebanię oraz odprawił pierwszą Mszę św. i łaską nadprzyrodzonego życia w Sakramencie Chrztu św. obdarzył troje dzieci. I tak prawie w cudowny sposób udało się jeszcze przed pogorszeniem pogody przejść pod dach do Kaplicy. Oprócz zajęć duszpasterskich podjęto starania w celu zorganizowania odpowiedniego terenu pod budowę Kościoła. Dzięki hojności naszego parafianina p. Amandusa Jeka otrzymano 3 działki. Aby powiększyć teren przyszłego kościoła dokupiono następne 2 działki. Po odrolnieniu tej ziemi zorganizowaliśmy przetarg na najlepszy projekt Kościoła. Większością głosów wybrano dzieło prof. Szczepana Bauma - projekt nowoczesnej budowy przypominający rybackie łodzie spoczywające na kamieniach. Po uzyskaniu zgody na budowę, dnia 15.05.2004r. przystąpiono do prac związanych z wykopem pod budowę Kościoła. W tym samym roku rozpoczęto prace ziemne przy budowie plebanii. Mając na uwadze zastrzeżenia Nadleśnictwa, aby nie gromadzić ludzi na terenie lasu, gdzie znajdowała się Kaplica Leśna i wizję, aby pierwszy neoprezbiter z Ostrowa mógł odprawić Prymicje w nowobudującym się Kościele intensywnie podejmowaliśmy różne wyzwania. W pamiętną niedzielę, 14 czerwca 2009r. Ks. Neoprezbiter w budującej się Świątyni odprawił pierwszą Mszę św. w obecności licznych gości i wielkiej rzeszy mieszkańców Ostrowa. Od tego czasu w każdą niedzielę sprawowana jest tam Msza św. i powoli trwają prace wykończeniowe. Kościół (dł.38,16m. szer.23,40m. wys.16,8m) może pomieścić w nawie głównej 350 osób siedzących oraz ok. 200 osób stojących. autor tekstu Ks. Andrzej Buja-Proboszcz
Komentarze